14. 05. 2024

Nebublající oceán: Teplota moře na Floridě klesla o 9° C během pouhých 48 hodin

1. 8. 2023 10:27 | Luděk Misecký | aktualizováno 1. 8. 2023 10:29 |

Nebublající oceán: Teplota moře na Floridě klesla o 9° C během pouhých 48 hodin. (Ilustrační foto: redakční koláž).

Oceán už nebublá: Teplota moře na Floridě klesla o 9° C během pouhých 48 hodin. Předminulý týden informovala BBC, že teplota mořské vody u pobřeží Floridy překročila „teplotu vířivky“ a dosáhla 38,3°C (100°F), „což ji potenciálně činí nejteplejší naměřenou teplotou vody v historii“. Deník The Guardian vyjádřil své velké znepokojení a upozornil, že tato teplota může ohrozit dostupnost potravin a živobytí těch, jejichž zaměstnání závisí na oceánu.

Podobné hysterické zprávy se objevily ve většině hlavních médií. Překvapivě ale žádné z těchto vzrušených zpravodajství nezmínilo, že jen o 48 hodin později teplota vody dramaticky poklesla o 9 °C na zhruba  29,3°C. (Pozn.: V Česku o tématu referoval pod titulkem „Jako hustý bublající sirup. Voda na pobřeží Floridy měla rekordních 38 stupňů“ například server idnes).



Naměřená teplota byla získána z bóje v Manatee Bay, která je spravována Everglades National Park a nachází se severně od Key Largo. Na grafu vlevo nahoře je vidět, že teplota vody se pohybovala mezi 32,2 – 38,3°C v několika po sobě jdoucích dnech, a poté prudce klesla přibližně na 29,3°C.

Při zkoumání tohoto teplotního záznamu bývalý učitel ekologie Jim Steele na klimatickém webu Watts Up With That upozornil, že v tomto případě teploty vody byly ovlivňovány jinou dynamikou, než vzrůstající koncentrací CO2 v ozduší. Steele poznamenal, že bóje v Manatee Bay, které měří teplotu vody, jsou umístěny v malém zálivu obklopeném pevninou a tím vytváří přirozenou oblast velmi teplé vody.

Slabý vítr v kombinaci s vysokým tlakem vzduchu dále pomáhaly ohřívat záliv. Proces ohřívání ještě dále umocnilo zatmavění vody bahnitým kalem.

Steele ve svém článku vysvětluje, že už delší dobu jsou prokázané jevy tzv. solárních jezírek, kdy sladká voda díky své nižší hustotě vytvoří vrstvu nad slanější vodou. V nepromíchávané vodě teplo zůstává zachyceno pod 1,5 až 3 metry silnou vrstvou sladké vody, kde mohou teploty být až o 33°C (!) vyšší než na povrchu.

Proto, aby bylo možné šířit alarmující zprávy o horkem bublajícím oceánu, je ale kromě zamlčení fyzikální podstaty zjištěného jevu ještě nutné ignorovat výsledky měření, které vycházejí jinak. V oblasti jižní Floridy je několik bójí; některé měří teplotu vody, některé vzduchu a některé obojí.

Jen 56 mil na jihozápad od Manatee Bay naměřila bóje VAKF1 ve stejnou dobu teplotu vody, která byla o 5,6° C nižší, než v Manatee Bay, jak je vidět na spodním levém grafu. Teplota vody měřená bójí VAKF1 poté klesla na 30° C.

Bóje v Manatee Bay neměřila data o teplotě vzduchu, ale bóje VAKF1 naměřila teplotu vzduchu 33° C (spodní pravý graf), která se poté ochladila na – pro jižní Floridu – nízkých 27° C a v minimu dokonce klesla na 24,4° C.

„Takové teploty vzduchu zdaleka nejsou bezprecedentní,“ doplnil ve svém článku Jim Steele.

Jim Steele přitom není náhodným pozorovatelem, ale má za sebou celoživotní zkušenosti s prací na projektech environmentálního vzdělávání. Po dobu 25 let provozoval středisko Sierra Nevada Field Campus pro Sanfranciskou státní univerzitu.

Jako součást jednoho monitorovacího projektu zkoumal vliv regionálních klimatických změn na populace ptáků v pohoří Sierra Nevada.

Klimatické poselství

Jenže realita už dnes nikoho nezajímá a skoro všechna média jsou nyní pevně odhodlána šířit poselství klimatické katastrofy. Různí zapálení aktivisté pátrají po celém světě po neobvyklých meteorologických jevech a záznamech.

Běžné standardy zpravodajství jsou opuštěny ve snaze zastrašit obyvatelstvo a donutit ho podřídit se kolektivistickému programu Net Zero. Politici na nejvyšší úrovni podporují rozšířenou paniku, kdy bývalý viceprezident USA Al Gore káže o „vařících oceánech“, zatímco zmatený Antonio Guterres tvrdil v minulém týdnu, že už žijeme v době „globálního varu“.

Generální tajemník OSN tak jednou větou vyřadil z provozu frázi ‚globálního oteplování‘ a nahradil ho údernějším a katastrofálnějším heslem.



Není divu, že loňský nositel Nobelovy ceny za fyziku Dr. John Clauser říká, že současný klimatický narativ zkazil jeho milovanou vědu. Mezitím je propagováno „globální vaření“, když globální povrchové teploty jsou retrospektivně zvyšovány státně financovanými orgány, zatímco přesné satelitní záznamy ukazují v oteplování téměř devítiletou pauzu.

V Británii Met Office rád používá zkreslená data z meteorologických stanic, o kterých Světová meteorologická organizace uvádí, že mají odhad chyby až 2° C. Britská meteorologická služba je stále neobvykle hrdá na svůj 60sekundový teplotní rekord pro Velkou Británii z minulého roku, přestože existuje důkaz, že tři stíhačky Typhoon přistály v době měření na základně RAF Coningsby, vedle měřicího zařízení umístěného u ranveje.

Reportérka Georgina Rannardová nedávno publikovala na webu BBC článek, ve kterém se ptala, zda by se mohl Golfský proud zhroutit do roku 2025. Jedná se o oblast čistého sci-fi na motivy filmu Den poté, který podporuje obavy z katastrofického ochlazování na severní polokouli s rozsáhlými dopady po celém světě.

Katastrofický příběh převzala většina hlavních médiích. Noviny USA Today své čtenáře informovaly, že oceánské proudy Atlantského oceánu by se mohly brzy zhroutit s tím, že čtenářům radili „jak byste mohli čelit dramatickým změnám počasí“.

Přitom původně tento příběh náhlého ochlazení pocházel z nedávno publikované vědecké studie, která se stala neodolatelným lákadlem pro klimatické aktivisty. Tvrzení článku jsou ale založena na neúplných pozorováních a výpočetních modelových projekcích.

Autoři tvrdí „s vysokou důvěrou“, že změna nastane mezi lety 2025 a 2095 (!). Nicméně, článek obsahuje následující podstatné upozornění, které nebylo zveřejněno v žádné ze zpráv, které o riziku ochlazení referovaly: „Tato předpověď platí pouze za předpokladu, že náš model je přibližně správný, a samozřejmě nemůžeme vyloučit, že jsou ve hře i jiné mechanismy, a tedy nejistota je ještě větší“.

Není třeba říkat, že tento příběh obkroužil svět pod tučnými titulky. Nicméně zdá se, že nad tímto druhem povídaček začínají zvedat obočí i v kruzích alarmistů. Známému klimatickému alarmistovi, profesoru Michael ‚hokejková projekce‘ Mannovi z Penn University, nebylo opakování scénáře filmu Den poté zcela po chuti.

Podle USA Today řekl: „Nejsem si jistý, zda autoři přinášejí na stůl něco víc než pouze ozdobenou statistickou metodu. Historie je poseta vadnými předpověďmi založenými na ozdobených statistických metodách; někdy jsou příliš zdobené jen pro své vlastní dobro.“

(Text byl se souhlasem redakce převzat z nezávislého deníku Daily Sceptic.)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Nastává éra globálního teplotního varu, varoval šéf OSN Guterres v reakci na studii

KLIMATICKÁ ZMĚNA: Na Slovensku, v Německu i ve Slovinsku začalo uprostřed léta sněžit

Na Wikipedii dochází k masivnímu přepisování poznatků skeptických vůči klimatické naraci

Britský teplotní rekord 40,3°C byl naměřen v okamžiku přistávání stíhaček Typhoon

Záměrné zveličování rizik klimatické změny podrývá důvěru ve vědu a ničí psychiku mládeže

The Daily Sceptic: Předpovědi globálního Thermagedonu nejsou vědecky věrohodné

TDS: Velká část alarmistické literatury o klimatu je zkreslena nepravděpodobnými daty

IPCC přiznal: Mnoho pesimistických klimatických předpovědí má „nízkou pravděpodobnost“

Světová meteorologická organizace WMO varovala před extrémním počasím a vedry

Světoví meteorologové vydali zprávu: Ledovce prý rychle tají a nejdou již zachránit

V ČR podle studie ČEPS bude v roce 2040 chybět 2,7 TWh elektřiny. Výpadky začnou už 2030

Skleníkové plyny neovlivňují klima na Zemi, dokázali američtí vědci v průlomové studii

Europoslanci schválili klimatický zákon. Emise musí do roku 2030 klesnout o 55 %

Konzervativní institut se tentokrát zaměřil na debatu o klimatické změně a energetice

Klimatický zákon má zelenou už i od členských států EU. Česko považuje cíl Bruselu za nereálný

The Daily Sceptic: Mantra klimatické změny změnila žurnalistiku na narativní psaní

KLIMATICKÉ NOVINY

EU definitivně potvrdila platnost „migračního balíčku“. Česko se zdrželo hlasování

14. 5. 2024

Ministři z členských států Evropské unie na jednání v Bruselu definitivně potvrdili už dříve odsouhlasený tzv. „migrační balíček“. Česká republika …

ČEZ za první letošní čtvrtletí zvýšil čistý zisk o čtvrtinu na 13,6 miliardy Kč

14. 5. 2024

Energetická Skupina ČEZ za první letošní čtvrtletí zvýšila čistý zisk o čtvrtinu na 13,6 miliardy Kč. Firma uvedla, že za …

Rusko se připravuje na nekonečnou válku, varoval Zelenského poradce Podoljak

14. 5. 2024

Rusko se připravuje na nekonečnou válku, varoval Zelenského poradce Mychajlo Podoljak. Změny v ruské vládní struktuře, které navrhl prezident Vladimir …

Inflace v Česku opět vzrostla: V dubnu dosáhla 2,9 %. Nejvíce zdražily potraviny a paliva

13. 5. 2024

Inflace v Česku opět významně vzrostla. Z březnových dvou procent se meziroční míra inflace v dubnu zvýšila na 2,9 procenta. …

Česká republika loni dala na obranu jen 1,37 % HDP, přiznala ministryně Jana Černochová

13. 5. 2024

Česká republika loni vydala na obranu 1,37 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Výdaje na obranu dosáhly zhruba 101 miliard korun, …

Nezaměstnanost v Česku díky sezónním pracím klesla v dubnu na 3,7 procenta

11. 5. 2024

Nezaměstnanost v Česku díky sezónním pracím klesla ve všech krajích. Úřad práce České republiky evidoval k 30. 4. 2024 celkem …

Na burze ČMKB byly uzavřeny kontrakty na dodávku 343 tisíce MWh elektřiny a plynu

13. 5. 2024

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) byly v 19. týdnu uzavřeny kontrakty na dodávku 343 tisíce MWh elektřiny a zemního …

Cestovní ruch v ČR pokračoval v růstu: V letošním 1. čtvrtletí přijelo 4,1 milionu hostů

10. 5. 2024

Růst návštěvnosti v Česku pokračoval již dvanácté čtvrtletí v řadě. V 1. čtvrtletí letošního roku přijelo do hromadných ubytovacích zařízení 4,1 milionu …

EPH propojí budoucí zdroje financování se svou strategií energetické transformace

11. 5. 2024

Energetický a průmyslový holding (EPH) vypracoval klíčový dokument „Green Finance Framework“, tedy rámec pro „zelené financování“, který společnosti umožní vydávat …

Meziroční růst tuzemských maloobchodních tržeb v březnu zrychlil o 6,1 procenta

9. 5. 2024

Maloobchodní tržby v Česku se v březnu reálně zvýšily meziročně o 6,1 % a meziměsíčně o 1,3 %. Tržby za …

LAMA energy radí: Snižovovat spotřebu energií lze jednoduše, ale i většími investicemi

13. 5. 2024

Snižování spotřeby energií patří mezi nejúčinnější řešení, jak ušetřit, tvrdí energetický dovdavatele LAMA energy. V současnosti je snižování spotřeby energií …

Kontrakty nafty na trhu komoditní burzy se obchodovaly za průměrnou cenu 18,93 Kč/litr

13. 5. 2024

Denní kontrakty motorové nafty na trhu pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno se v 18. týdnu obchodovaly za průměrnou cenu …

... další články