Česká republika se chystá podat žalobu na Evropskou komisi kvůli směrnici omezující držení střelných zbraní.

Česká republika dokončila žalobu na Evropskou komisi kvůli schválené evropské směrnici, která omezuje držení střelných zbraní. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČCSD) bude Česko připraveno žalobu podat, jakmile bude směrnice zapsána ve věstníku Evropské unie (EU) a začne platit. Podání žaloby musí ještě schválit vláda.

„Pokud vláda rozhodne o podání žaloby, jsme připraveni v řádu týdnů ji podat,“ uvedl Chovanec.

„To znamená, že se bavíme v horizontu měsíce, měsíce a půl ode dneška,“ doplnil.

Podle Chovance směrnice přináší výrazně negativní dopady včetně zákazu některých samonabíjecích zbraní nebo nutnost registrace některých dosud volně držených zbraní.

„Takovýto postoj je vůči slušným držitelům zbraní nesmyslný a větší bezpečnost nám nepřinese. Proto po dohodě s ministerstvem zahraničí navrhneme podat do srpna 2017 žalobu k Soudnímu dvoru EU na zneplatnění směrnice,“ řekl ministr.

V Česku se proti směrnici vzedmula vlna odporu

Proti omezení držení zbraní a za odchod z EU demonstrovali na Václavském náměstí myslivci, majitelé zbraní, sportovní střelci nebo příslušníci ozbrojených složek.

Cílem směrnice má být zabránit teroristům ve vyzbrojování. Podle kritiků ale hlavně omezuje trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřních záležitostí státu, což je v rozporu s právem EU.

Řečníci se shodli na tom, že směrnice EU omezením legálních držitelů zbraní nezkomplikuje život teroristům a organizovanému zločinu. Podle nich naopak přísný český zákon o zbraních by měl být příkladem pro ostatní země.

Kapitán ve výslužbě Jiří Kunc prohlásil, že v sázce je svoboda.

Dnes to jsou zbraně, zítra zakáží kapesní nože. Ať z nás nedělají blbce, že je to kvůli boji proti terorismu. Bruselské elity se ve skutečnosti začaly bát vlastních občanů,“ řekl.

Podle Petra Macha je Unie posedlá regulací

Proti omezení vystoupil na plénu Evropského parlamentu i europoslanec Petr Mach.

Jste posedlí regulací. Dnes regulujte zbraně a klece pro králíky, zítra budete regulovat třeba internet. Pohár trpělivosti přetekl a má země už toho má dost,” řekl Petr Mach na plénu Evropského parlamentu.

Podle Macha směrnice omezí možnost držet zbraně legálně, ale neodradí od získávání ilegálních zbraní zločince.

Naopak ztíží lidem bránit se takovým útokům. Existence legálně držených a tedy řádně registrovaných zbraní mezi lidmi zvyšuje ochranu společnosti jako celku. Navíc směrnice může znamenat nucené odevzdávání a vyvlastňování některých dosud legálně držených zbraní v České republice a zasáhne tak do vlastnických práv lidí,“ vysvětlil.

Držení zbraní v Česku omezeno

Evropský parlament schválil směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi v polovině letošního března.

Směrnice zakazuje držení a nabývání některých typů zbraní – samonabíjecích, vzniklých přeměnou z automatických, dlouhých zbraní v kombinaci se zásobníkem s kapacitou nad 10 ran, pistole v kombinaci se zásobníkem s kapacitou nad 20 ran či dlouhé zbraně se sklopnou pažbou o celkové délce do 60 cm.

Nelegální se stanou také dlouhé střelné zbraně, které mají skládací či teleskopickou pažbu, a lze je proto snadno ukrýt. Registrace se bude týkat i zbraní upravených jen pro slepé náboje, například pro divadlo či film, které se dosud mohly v některých zemích kupovat volně.

Komentář: Pokus EU o „regulaci terorismu“ zákazem zbraní je snahou oslabit původní obyvatelstvo

Držení zbraní v Česku omezeno: europoslanci schválili novou směrnici o střelných zbraních

(pel)