Tomáš Tomeček s Tatrou 815 popáté vyhrál motoristickou soutěž Africa Eco Race.

Motoristickou dálkovou soutěž Africa Eco Race vyhrál mezi kamiony Tomáš Tomeček, který jel se svou mechanickou Tatrou 815 v barvách Promet Czechoslovak Group teamu. Třiapadesátiletý pilot z Příbora, který má svou dílenskou a týmovou základnu v areálu Tatry v Kopřivnici, obhájil vítězství mezi kamiony z minulého ročníku a připsal si cenné čtvrté místo mezi všemi auty a buginami.

Tomáš Tomeček se zúčastnil dvanácti ročníků Africa Eco Race a v kategorii kamionů pětkrát zvítězil. Nejhůře byl jednou pátý, jinak vždy obsadil některou pozici na stupních vítězů.

Africa Eco Race, která vznikla v roce 2008 a následujícího roku v původních kulisách nahradila do Arábie se stěhující Rallye Dakar, začínala slavnostním startem ještě ve starém roce 30. prosince 2023 v Monaku.

První etapa patnáctého ročníku odstartovala 2. ledna 2024 z marockého přístavu Nador a celý závod poté měřil bezmála 6 000 km, z čehož 3 963 km bylo měřených.

Závod končil v neděli 14. ledna 2024 u Růžového jezera poblíž cílového pódia u města Dakar, kde byl Tomeček dekorován jako vítěz kategorie kamionů, když na druhého Nizozemce Van Velsena měl náskok více než dvě a čtvrt hodiny.

Jeho skvělé výkony na tratích potvrzuje i fakt, že v celkovém pořadí automobilů, bugin a kamionů skončil Tomáš Tomeček na čtvrtém místě. Náročné africké terény opět zdolával se svým vozidlem Tatra 815 v kabině vozu zcela sám a na své konto zapsal i šest vyhraných etap.

Zkušený „tatrovák“ Tomáš Tomeček si ve své dvanácté účasti na Africa Eco Race připsal páté vítězství a měl po něm velkou radost.

„Letos jela tatra opravdu moc krásně. Dostala repasované tlumiče a těsně před odjezdem také nový stabilizátor. Bylo znát, že to funguje,“ uvedl v cíli vítězný Tomáš Tomeček, který nedá na svou plně mechanickou Tatru 815 dopustit.

„Jelo se mi fakt dobře. Až se mi teď na konci nechtělo z auta vystoupit, jak hezky se mi s ním jelo,“ zdůraznil Tomeček, v jehož doprovodném týmu jel na závodě i jeho 18letý syn Metoděj.

Absolutním vítězem 15. ročníku rallye se stala francouzská posádka Gautier Paulin, Rémi Boulanger s buginou Apache. Mezi motocyklisty byl nejlepší Jacopo Cerutti z Itálie (Aprilia).