Podle meteorologů placených Evropskou unií bylo letošní léto na celém světě nejteplejší v historii měření. Srpen byl prý zároveň společně s tím loňským dosud celosvětově nejteplejším osmým měsícem roku. Informovala o tom meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
Vyplynulo to z dat ze souboru ERA5 zahrnujícího miliardy měření ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě.
„V posledních třech měsících jsme zažili celosvětově nejteplejší červen a srpen, nejteplejší den v historii a následně i nejteplejší letní období od června do srpna. Tato série teplotních rekordů zvyšuje pravděpodobnost, že rok 2024 bude nejteplejším rokem v dějinách,“ prohlásila zástupkyně ředitele služby Copernicus Samantha Burgessová.
Rekord, který zeměkoule letos překonala, byl ustanoven teprve minulý rok. Důvodem je podle řady odborníků lidmi způsobená klimatická změna a současně i dočasný jev El Niňo.
„Pokud nepřijmeme naléhavá opatření ke snížení emisí skleníkových plynů, budou extrémní jevy související s teplotou, jichž jsme byli svědky letos v létě, jen intenzivnější a budou mít ještě ničivější důsledky pro lidi a planetu,“ dodala Burgessová.
Průměrná globální teplota v období od začátku června do konce srpna byla o 0,69 stupně Celsia vyšší než průměrná teplota mezi roky 1991 a 2020, a překonala tak i loňský rekord.
Za posledních 12 měsíců – od září 2023 do srpna 2024 – byla průměrná globální teplota nejvyšší zaznamenanou teplotou za jakékoli dvanáctiměsíční období – o 0,76 stupně Celsia nad průměrem z let 1991 až 2020 a o 1,64 stupně Celsia nad předindustriálním průměrem z období mezi lety 1850 a 1900.
Nejvyšší průměrná teplota byla toto léto naměřena i na evropské pevnině, a to 1,54 stupňů Celsia nad průměrem let 1991 až 2020, čímž překonala předchozí rekord z roku 2022. I když bylo letošní léto v západní a severní Evropě převážně vlhčí než průměr a doprovázené srážkami, ve většině Středomoří a východní Evropy panovaly po celou sezónu nadprůměrně suché podmínky.
Evropské teploty byly nejvíce nadprůměrné v jižní a východní Evropě, ale podprůměrné v severozápadních částech Irska a Spojeného království, na Islandu, na západním pobřeží Portugalska a v jižním Norsku.
Mimo Evropu byly teploty nejvíce nadprůměrné nad východní Antarktidou, Texasem, Mexikem, Kanadou, severovýchodní Afrikou, Íránem, Čínou, Japonskem a Austrálií. Podprůměrné teploty byly naopak na ruském Dálném východě a v částech Aljašky, na východě Spojených států, v některých částech jižní Jižní Ameriky, Pákistánu a v oblasti Sahelu.
Loňský rok byl nejteplejší naměřený v historii a očekává se, že letošek rekord opět překoná.
„Aby se tak nestalo, museli bychom během několika zbývajících měsíců zaznamenat velmi výrazné ochlazení krajiny, což v této fázi nevypadá pravděpodobně,“ podotkl ředitel klimatické služby Copernicus Carlo Buontempo.
„Všechno se to promítá do většího utrpení po celém světě,“ konstatoval odborník z Michiganské univerzity Jonathan Overpeck.
„S delšími a silnějšími vlnami veder přicházejí na některých místech silnější sucha a na jiných intenzivnější deště a záplavy. Změna klimatu začíná být příliš zřejmá a příliš nákladná na to, abychom ji ignorovali,“ dodal.
Poušť Sahara se ocitla pod vodou: Zasáhly ji nebývalé deště a povodně
Obvykle velmi suché a pouštní oblasti Sahary na jihu Maroka a Alžírska zasáhly přívalové deště a povodně. Výjimečná masa tropického vzduchu přinesla déšť do míst na jihu Maroka, která už šest let sužují sucha.
V okolí města Warzazát spadlo během tří hodin 47 milimetrů srážek, u města Zagora poblíž alžírských hranic až 170 milimetrů za jeden den, uvedli meteorologové.
Déšť provázel vítr o rychlosti až 100 kilometrů za hodinu a bouřky.
V Alžírsku prší i na Sahaře a déšť na poušti komentují meteorologové na sociálních sítích. Hasiči museli evakuovat několik rodin, které uvěznila řeka v jejich domovech.
Maroko se po šesti po sobě jdoucích letech sucha potýká s velkým nedostatkem vody. Na konci srpna bylo v přehradách jen 28 procent celkové kapacity vody.
Takové období dešťů není v oblasti Sahary běžné, podle webu Severe Weather Europe, který na fenomén už koncem srpna upozornil, to nastává v průměru méně než jednou za deset let. Za posledních 53 let nastaly takové události v srpnu pouze čtyřikrát. (sfr)