Meteorologové EU Copernicus: Celosvětové teploty v červnu byly rekordní už jeden rok v řadě. (Ilustrační foto)

Meteorologové Evropské unie Copernicus varovali, že celosvětové teploty jsou rekordní už jeden rok v řadě. Letošní červen byl podle nich 12. měsícem po sobě s globální průměrnou teplotou nejméně 1,5 stupně Celsia nad předindustriálním průměrem z let 1850–1900.

Informovala o tom meteorologická služba Evropské unie Copernicus.

Zdůraznila, že šlo o nejteplejší červen, jaký kdy ukázala data ze souboru ERA5, který využívá miliardy měření ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě.

Z dat ERA5 údajně vyplynulo, že průměrná povrchová teplota vzduchu dosáhla 16,66 stupně Celsia, což je 0,67 stupně nad červnovými průměry z let 1991–2020 a 0,14 stupně nad předchozím rekordně teplým červnem, který byl zaznamenán loni.

Copernicus zdůraznil, že uplynulý červen byl 13. měsíc v řadě, který byl označen za historicky nejteplejší daný měsíc v roce. Podobná série měsíčních teplotních rekordů se naposledy vyskytla v letech 2015 a 2016.

Průměrná globální teplota za uplynulých 12 měsíců, tedy v období od července 2023 do června 2024, je i celkově nejvyšší v dosavadních záznamech, a sice 0,76 stupně nad průměrem z let 1991 až 2020 a 1,64 stupně nad průměrem z předindustriální éry.

Podle šéfa klimatické služby Copernicus Carla Buontempa jsou uvedená zjištění důkazem „pokračující změnu našeho klimatu“.

S tím, že i kdyby jednou tento „specifický sled extrémů“ skončil, směřuje svět i tak k prolamování dalších rekordů, protože klima pokračuje v oteplování.

„Je to nevyhnutelné, pokud nezastavíme přidávání skleníkových plynů do atmosféry a oceánů,“ zdůraznil Buontempo.

V Evropě byl teplotní průměr letos v červnu 1,57 stupně nad červnovým průměrem z období 1991 až 2020, což z něj činí dosud druhý nejteplejší červen na subkontinentu.

Mimo Evropu teploty nejvýrazněji překračovaly průměr na východě Kanady, na západě USA a Mexika, v Brazílii, severní Sibiři, na Blízkém východě, v severní Africe a na západě Antarktidy.

Naopak pod průměrem se teploty držely nad oblastí východního rovníkového Tichomoří, což podle expertů naznačuje, že se tvoří klimatický jev La Niňa, který má chladící účinky, ale i tak zůstávají teploty vzduchu v mnoha oblastech nad Tichým oceánem nezvykle vysoké. (sfr)


VÍCE O TÉMATICE ČTĚTE ZDE:

Skleníkové plyny neovlivňují klima na Zemi, dokázali američtí vědci v průlomové studii  

Meteorologové ve službě Evropské unie: Letošní květen byl nejteplejší v historii měření

Německo začalo kácet 120 tisíc stromů „Pohádkového lesa“ kvůli větrným elektrárnám

Oteplování v posledním roce přesáhlo hranici 1,5 stupně. Leden byl nejteplejší v dějinách

Počasí bude letos ještě teplejší, varovala WMO. Rok 2023 byl podle OSN klima katastrofou

Reportáž BBC o rekordně nízkém ledu v Antarktidě odporuje sedm let starým zjištěním

Studie odhalila: Naměřené růsty globálních teplot jsou ze 40 % způsobeny teplem z domů

Daily Sceptic: Klimatický konsensus je velká lež, na které leží celý projekt nulových emisí CO2

Klimatická změna? Korály Velkého bariérového útesu se navzdory varování vzpamatovaly

Rekordní teplota se stala nejjasnější lží o klimatu od začátku teplotních měření

Tvrzení o nejteplejším roce za posledních 125 tisíc let postrádá vědecké odůvodnění

KLIMATICKÉ NOVINY