2. 05. 2024

Výdaje na zbrojení loni rostly navzdory covidové krizi a poklesu téměř všech ekonomik světa

17. 6. 2021 10:35 | aktualizováno 17. 6. 2021 12:00 |

Výdaje na zbrojení loni rostly navzdory covidové krizi a poklesu téměř všech ekonomik světa. (Ilustrační foto)

Výdaje na zbrojení v roce 2020 rostly navzdory covidové ekonomické krizi a poklesu téměř všech ekonomik světa. Svět loni vydal na zbrojení 1,98 bilionu dolarů, což je o 2,6 procenta více než předchozí rok. A to i přesto, že ekonomika z globálního pohledu v důsledku koronavirové epidemie o 3,2 procenta poklesla. 

Upozornil na to týdeník Ekonom.

Celkově se vojenské výdaje coby podíl na HDP v globálním měřítku vyšplhaly na 2,4 procenta, ve srovnání s 2,2 procenty v roce 2019. Jedná se tak o největší meziroční nárůst od roku 2009.

K omezení výdajů na armádu přistoupily jen hospodářsky nejhůře postižené státy jako Saúdská Arábie a Brazílie.

Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI) uvedl, že pět nejvíce zbrojících států dohromady představuje 62 procent světových výdajů: USA, Čína, Indie, Rusko a Británie.

Například v USA stouply výdaje na obranu o 4,4 procenta na 778 miliard dolarů. Částka činila 39 procent celosvětových výdajů. Spojené státy, které každoročně utratí nejvíc peněz za zbrojení, chtějí navíc do obrany investovat ještě více. Bojí se totiž moderních zbraní Ruska a Číny, které nestíhají dohnat.

Armádní výdaje v Číně vzrostly už 26 let po sobě. Avšak jejich podíl na tamním HDP na rozdíl od jiných států klesl, protože čínské hospodářství i loni rostlo.

Rusko sice muselo z původních plánů slevit, ale i přes hluboký propad ekonomiky zbrojilo dál.

V Česku se tyto výdaje meziročně zvýšily o 8,7 procenta, podobně tomu bylo v Polsku, v Rumunsku dokonce o 21 procent. V čele evropského žebříčku je však Německo, kde armáda dostala navíc 3 miliardy dolarů.

Spojené státy se dlouhodobě domáhají povinnosti členských zemí NATO zvýšit obranné výdaje na úroveň 2 procenta HDP. USA totiž do obranného rozpočtu přispívají dvě třetiny celkových vojenských výdajů aliančních zemí.

Minulý rok meziročně výdaje na obranu NATO celkově vzrostly o 3,9 procenta, což je více než rok předtím. Se započítáním USA činil tento růst 2,7 procenta.

Evropské země NATO přitom za 2procentním závazkem zaostávají. Loni se jej podle aktuálních údajů podařilo splnit Řecku, Británii, Polsku, Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Francii, Norsku a Slovensku.

Česko loni investovalo do obrany meziročně o 8,7 procenta více, což tvořilo 1,34 procenta HDP. Babišova vláda však stále počítá, že do roku 2024, kdy mají země nejpozději závazek splnit, dvouprocentní hranice dosáhne. (pel)

Spojené státy chtějí více zbrojit: Bojí se moderních zbraní Ruska a Číny

Státy NATO nasypaly loni do zbrojení 24 bilionů. Většina i tak zaostává za závazkem 2 % HDP

ČSÚ: Ekonomika v České republice v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 0,4 procenta

1. 5. 2024

Hrubý domácí produkt České republiky v 1. čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletně vzrostl o 0,5 procenta a meziročně se zvýšil o …

Inflace v eurozóně zůstala v dubnu na 2,4 procenta. V Belgii je téměř 5 procent

1. 5. 2024

Inflace v eurozóně se v dubnu letošního roku udržela na meziroční hodnotě 2,4 procenta. Inflace tak zůstala na březnové úrovni. …

Fialova vláda schválila důchodovou reformu. Věk odchodu do penze poroste nad 65 let

30. 4. 2024

Fialova vláda schválila reformu penzijního systému v Česku. Podpořila tím mj. i zvyšování důchodového věku nad 65 let podle prodlužující …

Prezident Petr Pavel na počest 20. výročí vstupu Česka do EU vyzval opět k přijetí eura

30. 4. 2024

Prezident Petr Pavel na počest 20. výročí vstupu Česka do EU vyzval opět k přijetí eura. Česká republika by podle …

Závaznou nabídku na stavbu bloků jaderné elektrárny Dukovany podaly firmy KHNP i EdF

30. 4. 2024

Závaznou nabídku na stavbu až čtyř reaktorů jaderné elektrárny Dukovany podali firmě ČEZ výkonný ředitel jihokorejské společnosti KHNP Jooho Whang …

Jurečka varoval: Do osmi let v ČR zanikne 300 tisíc pracovních míst. Stát na to dá 5 miliard

30. 4. 2024

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) varoval, že do osmi let v Česku kvůli digitalizaci zanikne 300 tisíc pracovních míst. Stát …

Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová jednala s českým obranným průmyslem

30. 4. 2024

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se setkala se zástupci českého obranného průmyslu v budově Red Court v Praze, …

NKÚ: Přínosy Národní sportovní agentury nebyly naplněny: Dotace byly netransparentní

29. 4. 2024

Očekávané přínosy vzniku Národní sportovní agentury nebyly naplněny s tím, že miliardové dotace byly netransparentní a obešly se bez kontroly …

Začínají semifinále fotbalové Ligy mistrů. Diváci Telly je uvidí na Premier Sport a Nova Sport

30. 4. 2024

Začínají semifinále fotbalové Ligy mistrů UEFA. První kola se odehrají v úterý 30. března a ve středu 1. května. Na …

Ministr zdravotnictví Válek opět vytáhl proti limonádám: Chce na ně zavést speciální daň

29. 4. 2024

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) plánuje zavést novou spotřební daň z nápojů s vysokým obsahem cukru. Velmi sladké nápoje …

Veolia získá dotace z EU na modernizace a dekarbonizace tepláren v Karviné a v Olomouci

30. 4. 2024

Skupina Veolia Energie uspěla ve schvalovacím procesu a získá dotace z Modernizačního fondu EU na dva velké investiční projekty. Modernizace …

Na komoditní burze ČMKB byly uzavřeny kontrakty na 441 tisíc MWh elektřiny a plynu

29. 4. 2024

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) byly v 17. týdnu uzavřeny kontrakty na dodávku 441 tisíce MWh elektřiny a zemního …

... další články