Novým šéfem Sněmovny zvolili poslanci Radka Vondráčka (ANO). Ten si hned zavtipkoval na téma žádosti policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli Čapímu hnízdu.

Poslanci zvolili nového předsedu Sněmovny. Stal se jím kandidát hnutí ANO Radek Vondráček (ANO). Ten si ihned po zvolení zavtipkoval na téma žádosti policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání. Žádost policie o zbavení imunity poslanců totiž přebírá právě šéf dolní komory, kterým se stal Vondráček, člen Babišova hnutí. 

„Půjdu si vyzvednout poštu, něco na mě čeká,” prohlásil Vondráček hned po zvolení.

Vondráček poděkoval bývalému předsedovi Sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) za odvedenou práci.

„Velice si vážím důvěry, která mi byla dána. Budu dělat všechno pro to, abych tu důvěru nezklamal,” uvedl.

Kalousek se opřel do Babiše a Zemana

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v parlamentu opět bojoval proti mocenskému paktu lídra ANO Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana.

Kalousek kritikou na Babiše a Zemana nešetřil. Podle něho tajné hlasování ukázalo, jaká většina chce podpořit chystanou menšinovou vládu předsedy ANO Andreje Babiše. Tu Kalousek označil za projekt Babiše a prezidenta Miloše Zemana.

„Projekt Zeman – Babiš je nebezpečný, škodlivý a na hranici ústavního puče,“ prohlásil Kalousek.

„Je odstartován projekt jednobarevné vlády bez důvěry,” komentoval předseda TOP 09 zvolení Vondráčka.

Vondráček (ANO) nakonec v tajné volbě získal 135 hlasů. Do funkce ho navrhlo hnutí ANO, neměl žádného protikandidáta. Hlasovací lístky si vyzvedlo 197 poslanců. Proti Vondráčkovi se sešlo 14 hlasů, další dva byly neplatné. Dalších 46 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Stal se prvním předsedou Sněmovny, který není členem ODS nebo ČSSD.

Piráti podobně jako SDP a KSČM avizovali, že Vondráčka podpoří. Piráti přesto požadovali, aby Vondráček vyjevil, jak bude ve třetí nejvyšší ústavní funkci postupovat a zda by případně navrhl trestně stíhaného na předsedu vlády.

Také předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka žádal o Vondráčkovo sdělení, jestli by se zachoval jako reprezentant Sněmovny, nebo emisar a právní zástupce ANO.

Předseda Sněmovny mimo jiné zastupuje Sněmovnu navenek, spolu s místopředsedy řídí sněmovní schůze, svolává je a postupuje prezidentu republiky k podpisu přijaté zákony.

Funkce předsedy Sněmovny nabývá na důležitosti v okamžiku, kdy nově jmenovaná vláda ani na druhý pokus nezíská důvěru Sněmovny. Ústava stanoví, že v takovém případě jmenuje prezident předsedu vlády na návrh předsedy Poslanecké sněmovny.

Babiš vyzval ODS a Piráty k jednání o vládě

Předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš opět v parlamentu vyzval předsedu ODS Petra Fialu a také Piráty k jednáním o vládě. Před volbou předsedy dolní komory rovněž uvedl, že nechápe, proč se mluví o třetím pokusu jmenování premiéra. Kandidáta by prezidentovi Miloši Zemanovi navrhoval právě šéf Sněmovny, kterým se stal Vondráček.

Předsedou sněmovního mandátového a imunitního výboru zvolili jeho členové Stanislava Grospiče (KSČM). Pro potvrzení Grospiče hlasovali poslanci ANO, SPD a KSČM. Proti byli poslanci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Sociální demokraté se zdrželi.

Mandátový a imunitní výbor Sněmovna zřizuje na ustavující schůzi jako první. Výbor pak volí svého předsedu, kterého následně ještě musí ve funkci potvrdit plénum Sněmovny, stejně jako je tomu u ostatních výborů.

Výbor mimo jiné posuzuje policejní žádosti o vydání poslanců k trestnímu stíhání. Má 19 členů a jsou v něm zastoupeny všechny sněmovní strany. Zástupci hnutí ANO, SPD a KSČM v něm mají 11 zástupců.

Na mandátový výbor bude čekat práce již v následujících dnech. Bude se muset zabývat policejní žádostí o vydání předsedy a prvního místopředsedy ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli dotaci na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Bude rozhodovat, zda Sněmovně doporučí, nebo nedoporučí oba politiky vydat.

V minulém volebním období dolní komora oba poslance vydala. Po jejich opětovném zvolení je stíhání přerušeno, další postup bude záviset na hlasování Sněmovny.

(pel)