VÁLEČNÉ ZPRÁVY: USA a Británie zaútočily na Jemen, válečné Rusko žene útok k OSN.

Spojené státy a Velká Británie podnikly letecké údery proti útočištím Húsíům v Jemenu. V jemenském hlavním městě Saná se ozývaly výbuchy. Kromě hlavního města byl zasažen i přístav Hudajdá, vojenská zákaldna Húsíů.

Útok potvrdil americký prezident Joe Biden.

Rusko kvůli americkým a britským útokům na Jemen požádalo, aby se v pátek sešla Rada bezpečnosti OSN (RB OSN). Írán útoky označil za porušení jemenské suverenity.

„Útoky byly zahájeny na můj pokyn, jsou na cíle v Jemenu, které používají húsíjští rebelové, aby ohrožovali svobodnou plavbu na jedné z nejvýznamnějších námořních tras,“ prohlásil Biden.

Potvrdil, že na úderu se podílí Velká Británie, a že má podporu Nizozemska, Bahrajnu, Austrálie a Kanady.

V prohlášení dodal, že k ochraně lidí a volného obchodu nebude v případě nutnosti váhat použít další opatření.

Útok byl podniknut za účasti britských jednotek poté, co ho schválil britský premiér Rishi Sunak. Potvrdil, že se ho účastní britské královské letectvo. To útok podniklo pár hodin poté, co k němu dal souhlas.

„Ve čtvrtek večer tajfuny úspěšně provedly přesné údery proti vojenským cílům Húsíú v Jemenu. Tato akce byla podniknuta společně s USA v reakci na opakované útoky Húsíú na lodě v Rudém moři,“ uvedlo britské ministerstvo obrany.

Při spojeneckém útoku na Jemen byly použity řízené střely vypalované z letadel a střely s plochou dráhou letu Tomahawk vypalované z lodí a ponorek.

Americké oblastní velitelství pro Blízký východ CENTCOM uvedlo, že zaútočilo více než sto kusy přesné munice na více než 60 cílů na 16 místech. Do útoku se zapojily palubní letouny F/A-18 Super Hornet a z letadlových lodí startující stroje vzdušné výstrahy E-2A Hawkeye.

Média uvedla, že bylo zasaženo několik cílů včetně radarových základen, skladišť, ramp, z nichž startovaly drony, a odpalovacích míst střel, a to s cílem omezit další útoky.

Vlády Austrálie, Bahrajnu, Dánska, Kanady, Německa, Nizozemska, Nového Zélandu, Korejské republiky, Spojeného království a Spojených států amerických poté vydaly společné prohlášení, v němž uvádějí, že „v reakci na pokračující nezákonné, nebezpečné a destabilizující útoky Húsíů proti plavidlům, včetně komerční lodní dopravy, proplouvajícím Rudým mořem provedly ozbrojené síly Spojených států a Spojeného království s podporou Nizozemska, Kanady, Bahrajnu a Austrálie společné údery v souladu s přirozeným právem na individuální a kolektivní sebeobranu a v souladu s Chartou OSN“.

„Cílem bylo narušit a oslabit schopnosti, které Húsíové využívají k ohrožení globálního obchodu a životů mezinárodních námořníků na jedné z nejkritičtějších vodních cest světa,“ zdůraznilo prohlášení.

Spojenecké útoky potvrdil i představitel jemenských bojovníků Abdal Kádir Mortada. Metropoli Saná a  provincii Hudajdá označil za terč „americko-sionisticko-britské agrese“.

Povstalci provozovaná televize Al-Masírá na svém telegramovém účtu specifikovala, že údery byly vedeny mimo jiné na leteckou základnu poblíž mezinárodního letiště u hlavního města, na tábor u města Saada, lokality v blízkosti letiště v přístavním městě Hudajdá, na mezinárodní letiště v provincii Táizz a na pobřežní okres Abs.

Vojenská akce následovala poté, co ve čtvrtek Húsíové opět zaútočili na obchodní loď plující v Rudém moři okolo přístavu Aden. CENTCOM uvedl, že na ni byly vypáleny protilodní balistické střely z míst pod kontrolou Húsíů. Loď zasažena nebyla, její posádka pozorovala dopad střely do moře.

Americký prezident Joe Biden k útokům podle NBC dále uvedl: „Dnešní obranné akce následují po extenzivní diplomatické kampani a eskalování útoků Húsíů na obchodní lodě. Cílené útoky (na Húsíe) jsou jasným poselstvím, že Spojené státy a naši partneři nebudou tolerovat útoky na naše lidi a neumožní nepřátelským silám ohrozit volnou plavbu v jedné z nejklíčovějších světových vodních cest“.

Podle amerického regionálního velitelství CENTCOM Húsíové zaútočili od 17. října na 27 lodí na mezinárodních lodních trasách.

„Tyto nezákonné incidenty zahrnují útoky, při kterých byly použity protilodní balistické střely, bezpilotní letadla a řízené střely v Rudém moři a Adenském zálivu,“ uvedlo velitelství.

„Považujeme Húsíe a jejich destabilizující íránské sponzory odpovědné za nezákonné, nevybíravé a bezohledné útoky na mezinárodní námořní dopravu, které dosud zasáhly 55 zemí, včetně ohrožení životů stovek námořníků, a to i ze Spojených států,“ konstatoval generál Michael Kurilla, velitel CENTCOM.

„Jejich nezákonné a nebezpečné činy nebudou tolerovány a budou pohnáni k odpovědnosti,“ dodal.

Útoky Húsíů odsoudila i RB OSN

Húsíové v posledních týdnech útočí na obchodní lodě v Rudém moři, unesli plavidlo Galaxy Leader a 25 členů posádky. Útoky odsoudila Rada bezpečnosti OSN a vyzvala Húsíe, aby s nimi skončili a propustili unesenou loď. Rezoluce prošla, protože ji Rusko a  Čína nezablokovaly, zdržely se hlasování.

Spojné státy už dříve zahájily v Rudém moři operaci Prosperity Guardian, při níž brání právě obchodní lodě před útoky. Při posledním střetu sestřelili Američané a Britové 21 dronů a střel vypálených Húsíi.

Biden řekl, že útoky se dotkly už více než padesátky zemí a lodě musí volit delší a komplikovanější trasy.

USA zdůraznily, že stávající útok na pozice Húsíú ale nijak nesouvisí s operací Prosperity Guardian, která zahrnuje širší koalici zemí, z nichž některá by podobnou operaci nemusela podporovat. Například Indie nepodepsala výzvu vyhrožující Húsíům odvetnými akcemi.

Vysoký představitel hnutí Húsíů Muhammad Ali Húsí označil rezoluci OSN za politickou hru a řekl, že naopak USA porušují mezinárodní právo. Zopakoval, že terčem jsou pouze lodě spojené s Izraelem nebo plující do Izraele. Terčem útoku Húsíů se však staly i lodě, které s Izraelem neměly nic společného. (sfr)