Šéf FK Jablonec, A. Kruf, je souzen za odcizení 9,5 mil. Kč. Jeho klub hraje mrtvého brouka


Šéf fotbalového klubu FK Jablonec, André Kruf, je souzen za odcizení 9,5 mil. Kč. Jeho klub však „dělá mrtvého brouka“ a nereaguje na dotazy, týkající se souzeného Krufa a dopadů jeho trestního stíhání na chod prvoligového fotbalového klubu. Trestní stíhání jabloneckých šéfů se stává neblahou tradicí či prokletím tohoto klubu – jeho majitel Miroslav Pelta byl nedávno nepravomocně odsouzen k 6 letům vězení v kauze machinací se státními dotacemi.

Předseda představenstva klubu FK Jablonec, Adrianus Leonardus Franciscus Kruf (používá také jméno André), čelí trestnímu stíhání za zcizení částky 9,5 milionu korun, kterou v roce 2016 odčerpal z předlužené loterijní společnosti TIPGAMES do své vlastní firmy Cartoon Mania. Půjčka dosud nebyla uhrazena.

Soud v této trestní věci zasedal už třikrát. Obžalovaný Kruf se k jednání soudu ani jednou nedostavil.

Kruf se měl dopustit trestného činu převodem peněz z účtu loterijní firmy TIPGAMES v situaci, kdy tato společnost dlužila bance Commerzbank a dalším věřitelům částku celkově přesahující 170 milionů korun.

Kruf přitom jako šéf firmy TIPGAMES (později přejmenované na „Bonenkai“) věděl, že tato jím řízená společnost – vzhledem ke své špatné ekonomické situaci – nebude schopna věřitelům své dluhy uhradit.André Kruf si přesto ze společnosti TIPGAMES odeslal v květnu 2016 inkriminovanou částku 9,5 mil. Kč do své firmy Cartoon Mania. V té době byl Kruf jednatelem Cartoon Mania, v níž držel podíl 50 procent.

Ve firmě Cartoon Mania, která nikdy nevykázala zisk, působila i manželka Andrého Krufa. Po převedení půjčky od firmy TIPGAMES do „rodinné“ firmy Cartoon Mania si Kruf část prostředků vyvedl na svůj soukromý účet.

Kruf místo Pelty

André Kruf je od září 2016 předsedou představenstva fotbalového klubu FK Jablonec. K pozici šéfa fotbalového Jablonce se Kruf dopracoval díky tomu, že loterijní firma TIPGAMES, jejímž byl Kruf šéfem, byla v roce 2016 hlavním sponzorem tohoto prvoligového klubu.

Kruf ve funkci předsedy klubu FK Jablonec, v níž figuruje dodnes, nahradil někdejšího šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu, který v současnosti také čelí trestnímu stíhání, ale v jiné (dotační) kauze, než Kruf.

Městský soud v Praze letos v kauze manipulací se sportovními dotacemi uznal vinnými jak Miroslava Peltu, tak bývalou náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou a poslal je – zatím nepravomocně – na 6 let, respektive na 6,5 roku do vězení. (sfr)DOPOSUD NEZODPOVĚZENÉ OTÁZKY, KTERÉ DENÍK BYZNYS NOVINY ZASLAL FOTBALOVÉMU KLUBU FK JABLONEC:

OTÁZKY DENÍKU BYZNYS NOVINY PRO FOTBALOVÝ KLUB FK JABLONEC z 29. 5. 2023:

  • Jak váš klub reflektuje fakt, že majitel klubu, pan Pelta, byl (nepravomocně) odsouzen na 6 let výkonu trestu a prezident klubu, pan Adrianus Leonardus Franciscus Kruf, také stojí před soudem, kde čelí žalobě za majetkovou trestnou činnost (odcizení 9,5 mil. Kč)?
  • Ovlivňují nějak tyto skutečnosti (trestní stíhání šéfů klubu) působení a výsledky klubu? Mají tyto negativní skutečnosti psychický vliv na sportovní výkonost a výsledky prvoligového týmu, který letos skončil na posledním nesestupovém místě (což klub reflektoval propuštěním trenéra)?
  • Hraje fakt, že 2 nejvyšší představitelé  klubu čelí soudu za majetkovou trestnou činnost, nějakou roli v ekonomickém fungování klubu, to je při získávání sponzorů, apod.?
  • Neuvažuje klub FK Jablonec o výměně na postu předsedy představenstva a to vzhledem k trestnímu stíhání pana A. Krufa? Pokud by pan Kruf byl pravomocně odsouzen, bylo by pro veřejnost a sponzory únosné, aby setrvával v čele prvoligového fotbalového klubu FK Jablonec?
  • Jaký přínos má pro klub FK Jablonec pan A. Kruf ve funkci předsedy představenstva, když čelí soudnímu procesu a klub se sotva udržel v nejvyšší fotbalové soutěži?