Šéf fotbalového Jablonce André Kruf je souzen za odcizení 9,5 milionu korun. (Ilustrační foto: redakční koláž).

Šéf fotbalového Jablonce André Kruf je trestně stíhán za odcizení 9,5 milionu korun. Předseda představenstva a prezident fotbalového klubu FK Jablonec, André Kruf, čelí trestnímu stíhání za zcizení částky 9,5 milionu korun, kterou v roce 2016 odčerpal z předlužené loterijní společnosti TIPGAMES (později přejmenované na „Bonenkai“) do své vlastní firmy Cartoon Mania. Půjčka nebyla nikdy uhrazena. 

Soud v této trestní věci zasedal už dvakrát. Obžalovaný André Kruf (plným jménem: Adrianus Leonardus Franciscus Kruf) se k jednání soudu ani jednou nedostavil.

Další jednání soudu s Krufem v kauze odcizení 9,5 milionu korun se koná 1. června tohoto roku.

Kruf se měl dopustit trestného činu převodem peněz z účtu firmy TIPGAMES v situaci, kdy tato společnost dlužila bance Commerzbank a dalším věřitelům částku celkově přesahující 170 milionů korun. Kruf přitom jako šéf firmy TIPGAMES věděl, že tato jím řízená společnost – vzhledem ke své špatné ekonomické situaci – nebude schopna věřitelům své dluhy uhradit.

Kruf si ze společnosti TIPGAMES odeslal inkriminovanou částku 9,5 mil. Kč do své firmy Cartoon Mania 18. května 2016. V té době byl Kruf jednatelem Cartoon Mania, v níž držel podíl 50 % (tato firma je od května 2019 v insolvenci).

Přitom již 1. června 2016 měla firma TIPGAMES podle smlouvy uhradit jednomu z věřitelů dlužnou částku ve výši zhruba 70 milionů korun. Stomilionová půjčka od Commerzbank pak byla splatná již v říjnu 2017.

Žádný z těchto dluhů však firma TIPGAMES neuhradila. Přitom částka 9,5 mil. Kč, kterou si Kruf skrze firmu Cartoon Mania půjčil (a nikdy nevrátil) sám sobě, mohla být využita k úhradě dluhů vůči bance a dalším věřitelům společnosti TIPGAMES.

Na loterijní společnost TIPGAMES, která v té době provozovala síť herních sportbarů, byl následně vyhlášen konkurz. Poskytnutá půjčka (do firmy Cartoon Mania spoluvlastněné Krufem) nebyla nikdy vrácena.

Kruf měl poškodit věřitele

Podle obžaloby tímto krokem (tj. půjčka ve výši 9,5 mil. Kč do vlastního „eseróčka“) Kruf poškodil věřitele společnosti TIPGAMES, jelikož těmto věřitelům jejich pohledávky nebyly včas a řádně uhrazeny. Tím jim způsobil škodu ve výši 9,5 mil. Kč a pro společnost Cartoon Mania současně získal prospěch ve stejné výši.

Takto měl Kruf spáchat trestný čin poškození věřitele. Státní zástupce za to pro Krufa navrhl trest odnětí svobody na 18 měsíců podmíněně odložený na zkušební dobu 36 měsíců.

Současně žádá, aby Krufovi byla uložena povinnost nahradit škodu, kterou trestným činem způsobil a dále peněžitý trest 100 tisíc korun. K tomu ještě pro Krufa požaduje zákaz výkonu funkce člena statutárního orgánu právnické osoby na dobu 5 let.

Kruf, který v přípravném řízení figuroval jako obviněný, na svoji obhajobu uvedl, že se cítí být nevinný. Tvrdil také, že je nemajetný.

Dražba pohledávky firmy Bonenkai

V této věci také proběhne 9. května tohoto roku dražba pohledávky konkursní podstaty firmy Bonenkai (což přejmenovaná firma TIPGAMES) za André Krufem.

Kruf místo Pelty

André Kruf je od září 2016 předsedou představenstva fotbalového klubu FK Jablonec. Kruf ve funkci předsedy klubu FK Jablonec, v níž figuruje dodnes, nahradil někdejšího šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu, který shodou náhod v současnosti také čelí trestnímu stíhání, ale v jiné (dotační) kauze, než Kruf.

Městský soud v Praze letos v kauze manipulací se sportovními dotacemi uznal vinnými jak Miroslava Peltu, tak bývalou náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou a poslal je – zatím nepravomocně – na 6 let, respektive na 6,5 roku do vězení.

Po svém nástupu do funkce si Kruf vytyčil cíl stabilizovat klub na úrovni, „kam ho pan Pelta dokázal dostat“. K pozici šéfa fotbalového Jablonce se Kruf dopracoval díky tomu, že loterijní firma TIPGAMES, jejímž byl Kruf šéfem, byla v roce 2016 hlavním sponzorem tohoto prvoligového klubu. (sfr)


Více o tématu čtěte ZDE:

Soud rozhodl v kauze sportovních dotací: Jablonecký Pelta má jít na 6 let za mříže

https://www.byznysnoviny.cz/2016/09/27/peltuv-odchod-sefem-fotbaloveho-jablonce-se-stal-andre-kruf-z-tipgamesu-ktery-je-v-drazbe/

https://www.byznysnoviny.cz/2016/09/19/hlavni-sponzor-fotbaloveho-jablonce-firma-tipgames-se-v-drazbe-neprodal-ani-napotreti/

https://www.byznysnoviny.cz/2016/08/23/sponzor-fotbaloveho-jablonce-loterijni-firma-tipgames-jde-do-nedobrovolne-do-drazby/