Hlavní sponzor fotbalového Jablonce, hazardní firma Tipgames, jde do nedobrovolné dražby.

Loterijní firma Tipgames, která je hlavním sponzorem fotbalového Jablonce, jde do nedobrovolné dražby, do níž propadla jako zástava za nesplacený úvěr své mateřské společnosti. Může to mít vliv na sponzoring klubu FK Jablonec, jehož majoritním vlastníkem se má stát šéf společnosti Tipgames, Adrian Kruf.

Nizozemský podnikatel Adrian Kruf, který je předsedou představenstva firmy Tipgames, se stane novým ředitelem a současně také většinovým vlastníkem fotbalového klubu FK Jablonec, který doposud manažersky i majetkově ovládal předseda české fotbalové asociace Miroslav Pelta.
Vlastnickou a manažerskou změnu v klubu nedávno oficiálně oznámil sám Pelta a Kruf tuto transakci potvrdil. Loterijní společnost Tipgames, která v Česku provozuje síť herních sportbarů, byla současně potvrzena jako nový sponzor fotbalového Jablonce, jenž v minulém ročníku první ligy skončil na 7. místě.

Třetí dražba

Deník BYZNYS NOVINY zjistil, že společnost Tipgames se letos v září – již potřetí – stane předmětem nedobrovolné dražby, neboť propadla jako zástava za úvěr své mateřské společnosti TG Holding.
Podle dražebního posudku má Tipgames hodnotu 281 milionů korun, přičemž pohledávka Commerzbank za mateřskou společností firmy Tipgames, firmou TG Holding, činí 452 mil. Kč.
TG Holding nebyl schopen splácet svůj dluh, proto banka přistoupila k nedobrovolné dražbě akcií firmy Tipgames.

Dopady na sponzoring

Tato situace může mít vliv na sponzoring prvoligového Jablonce, což připustil i budoucí šéf a většinový vlastník klubu, Adrian Kruf.
„Určitý dopad na sponzoring FK Jablonec to mít může v případě, že subjekt, který akcie v dražbě získá, nebude chtít pokračovat jako partner jabloneckého fotbalu,“ prohlásil Kruf.
„FK Jablonec však není ekonomické závislý na jednotlivých partnerech,“ zdůraznil šéf firmy Tipgames.

„Určitý dopad na sponzoring FK Jablonec to mít může v případě, že subjekt, který akcie v dražbě získá, nebude chtít pokračovat jako partner jabloneckého fotbalu.“

Kruf vysvětlil, že nedobrovolná dražba akcií firmy Tipgames není způsobena ekonomickou situace společnosti, ale tím, že „nový akcionář nesplnil podmínky spojené s akvizičním úvěrem, který si vzal na akvizice Tipgames“.
Poukázal současně na fakt, že ekonomická situace samotné společnosti Tipgames „není špatná“. To odpovídá skutečnosti, protože za rok 2015 vykázal Tipgames poměrně vysoký zisk před zdaněním a odpisy (EBITDA) ve výši 120 milionů korun.

Zisk navzdory dani

„I za první pololetí letošního roku, navzdory neskutečně vysoké loterijní dani, dosáhla firma Tipgames nadstandardních výsledků,“ podotkl Kruf.
Současně potvrdil, že dosavadní majitel klubu FK Jablonec, Miroslav Pelta, věděl o tom, že firma Tipgames jde do nucené dražby.

„Mám hodně jiných podnikatelských aktivit a můj vstup do FK Jablonec nemá nic společného se společností Tipgames.“

Podle Krufa však situace kolem firmy Tipgames, jejímž je šéfem, nemá přímou souvislost s jeho novým manažerským a vlastnickým působením v klubu FK Jablonec.
„Mám hodně jiných podnikatelských aktivit a můj vstup do FK Jablonec nemá nic společného se společností Tipgames, kromě toho, že existuje dlouholeté partnerství mezi touto firmou a jabloneckým fotbalem,“ konstatoval Kruf.

Transakci to neovlivní

Výslovně vyloučil, že by propadnutí jím řízené firmy Tipgames ve prospěch věřitele mohlo jakkoliv ovlivnit transakce měnící majetkové poměry v doposud Peltou ovládaném klubu FK Jablonec.
„Už pět let nejsem akcionářem společnosti Tipgames, a proto nevidím žádný důvod, proč by měla vznikat sebemenší pochybnost nad účelností transakce mezi mnou jako fyzickou osobou a fotbalovým klubem FK Jablonec,“ řekl Kruf.

Změny v FK Jablonec

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta oznámil již letos v květnu, že kvůli enormnímu pracovnímu vytížení a kritice odejde z vedení fotbalového Jablonce a vzdá se majoritního vlastnického podílu v klubu. S tím, že i nadále hodlá klubu pomáhat se sháněním financí a sponzorů.
Následně obě strany informovaly, že novým prezidentem a předsedou představenstva severočeského klubu se stane nizozemský podnikatel Adrianus Kruf, šéf společnosti Tipgames, která v ČR provozuje síť sportbarů s loterijními automaty.
Pelta současně informoval, že v Jablonci zůstane v nižší funkci. V klubu si chce také ponechat minoritní vlastnický podíl. Doposud v klubu vlastnil 80 procent akcií. Zbylých 20 procent patřilo občanskému sdružení.