Rusko zaútočilo na Ukrajinu.

Válka v Evropě vypukla. Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Šéf Kremlu Vladimir Putin v noci oznámil zahájení vojenské operace. Ostřelována je kompletně celá Ukrajina.Úřady hlásí na mnoha místech včetně Kyjeva, Charkova a dalších velkých měst včetně Lvovské oblasti na západě země raketové útoky.

Rusko napadlo hranici Ukrajiny z Ruska, Běloruska i z Krymu.

„Rozhodli jsme se spustit zvláštní vojenskou operaci zaměřenou na demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny,“ prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Ukrajina uzavřela celý svůj vzdušný prostor pro civilní lety. Prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil v zemi válečný stav. Řekl dále, že Rusko útočí na ukrajinskou vojenskou infrastrukturu.

Obyvatele vyzval, aby zůstávali doma a nepropadali panice. Zelenskyj také nabídl zbraně všem, kdo budou chtít bojovat proti ruskému útočníkovi.

Podle zpráv z místa na ukrajinské pohraničníky útočí kromě ruských vojáků i běloruské jednotky. Tamní vůdce Alexandr Lukašenko údajně prohlásil, že běloruská armáda se ruské vojenské operace neúčastní. Navrhl také zprostředkovat přímá jednání mezi Ukrajinou a Ruskem v Minsku.

Kyjev je ostřelován balistickými raketami a střelami s plochou dráhou letu. Na město Dnipro podle svědků dopadají bomby.

Lidé prchají z Kyjeva – na výjezdu z metropole se po ruském útoku na Ukrajinu tvoří dopravní kolony. Kyjev i druhé největší ukrajinské město Charkov zároveň zavedly bezplatný vstup do stanic metra, aby je lidé mohli použít jako protiraketový kryt.

Šéf NATO Jens Stoltenberg vyzval Rusko, aby okamžitě ukončilo vojenskou akci na Ukrajině a respektovalo její suverenitu a územní celistvost.

Ukrajinská armáda svádí těžké boje s ruskými silami u vojenského letiště Hostomel, které se nachází třicet kilometrů od Kyjeva.

Rusové letiště podle prezidenta Volodymyra Zelenského dobyli, ruský výsadek nařídil zničit.

Ukrajinské úřady se obávají, že by se vysazení vojáci mohli pokusit proniknout do vládní čtvrti v Kyjevě.

Ruští vojáci obsadili také zdevastovanou černobylskou elektrárnu.

Podle poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajla Podoljaka se válčí prakticky podél celé ukrajinské hranice s Ruskem. Cílem ruského bombardování ukrajinských měst je podle něj nejen zničit infrastrukturu, ale hlavně vyvolat paniku.

Nejkomplikovanější situace se podle něj vytvořila na jihu Ukrajiny, kde pokračují úporné boje na předměstích přístavu Cherson u ústí Dněpru do Černého moře.

Prezident Miloš Zeman ruskou agresi na Ukrajinu odsoudil.

„Před několika dny jsem řekl že Rusové nejsou blázni a že na Ukrajinu nezaútočí. Přiznávám, že jsem se mýlil. Iracionální rozhodnutí vedení Ruské federace způsobí výrazné škody samotnému ruskému státu. Domnívám se, že je načase sáhnout k daleko tvrdším sankcím, než byly původně plánovány…Šílence je zapotřebí izolovat a nebránit se vůči němu pouze slovy, ale konkrétními opatřeními,“ prohlásil.

Premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že Česku nehrozí bezprostřední nebezpečí.

„Bohužel došlo na nejhorší. Ruská invaze na Ukrajinu je naprosto neospravedlnitelný akt agrese vůči nezávislému státu, který nemůže zůstat bez reakce EU a NATO,“ napsal na Twitteru. (pel)

Ukrajina uzákonila neomezené ozbrojování obyvatel. Žádá přijetí do EU

Putin vpadl na Ukrajinu. Západ se chystá uvalit na Rusko tvrdé sankce

Rusko uznalo samostatný Doněck a Luhansk. Ukrajinu označil Putin za výtvor V.I. Lenina