Ruský prezident Vladimir Putin poslal armádu na Ukrajinu.

Ruský prezident Vladimir Putin poslal armádu na Ukrajinu. Vojáci vstoupili na území povstaleckých republik v Donbasu a míří k tzv. linii dotyku, která povstalce dělí od ukrajinských vládních sil. To vše jen pár hodin poté, co Putin uznal nezávislost dvou samozvaných republik vyhlášených separatisty na Donbasu. Západ se chystá uvalit na Moskvu tvrdé sankce.

Ruská armáda v pondělí oznámila, že poblíž obce Mitjakinskaja v Rostovské oblasti na úseku státní hranice Ruska s Ukrajinou zjistila pohraniční hlídka ruské tajné služby FSB „průnik diverzní a průzkumné skupiny.“ Ruské bezpečnostní podle ní zabily pět „narušitelů“ hranice.

FSB už dříve během dne prohlásila, že blíže neurčený typ střely z Ukrajiny dnes zasáhl a zničil stanoviště pohraničníků v ruské Rostovské oblasti. Kyjev oba incidenty popírá.

Ruský prezident Putin následně uznal nezávislost dvou samozvaných republik vyhlášených separatisty na Donbasu. Poté nařídil ruské armádě zahájit misi v donbaských republikách. Cílem této mise má být „zajištění míru“.

Evropská unie, Spojené státy, Velká Británie a NATO to označily za porušení mezinárodního práva a připravují sankce. Kroky Ruska odsoudila také většina členů Rady bezpečnosti OSN.

Premiér Petr Fiala (ODS) je pro tvrdé sankce proti Rusku.

„Stojíme za plnou nezávislostí a územní celistvostí Ukrajiny. Podporujeme zavedení tvrdých sankcí ze strany EU a jejích spojenců, které odradí Rusko od další agrese a otevřou cestu k diplomatickému řešení,“ napsal na Twitteru.

Evropa se zároveň připravuje na snižování energetické závislosti na Rusku. Moskva přitom uvedla, že bude v nepřetržitých dodávkách zemního plynu na světové trhy bude pokračovat.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že zváží přerušení diplomatických vztahů s Ruskem. Odsoudil zároveň ruské rozhodnutí uznat „nezávislost“ samozvaných republik na východě Ukrajiny.

Separatisté v Luhansku chtějí, aby ukrajinští vojáci opustili veškeré území Donbasu. (pel)

Rusko uznalo samostatný Doněck a Luhansk. Ukrajinu označil Putin za výtvor V.I. Lenina