Brazilci vypalují Amazonii na podporu prezidenta Bolsonara. A také kvůli penězům.

Brazilci vypalovali Amazonii na podporu prezidenta Bolsonara. A také kvůli penězům, neboť získávání zemědělské půdy spalováním deštného pralesa je výnosný obchod, za kterým mnohdy stojí organizovaný zločin. Za vypálení tisíce hektarů lze na černém trhu dostat zhruba milion brazilských realů (cca 5,6 milionu Kč).

Vyplynulo to z vyšetřování brazilské prokuratury.

„Máme podezření na organizované akce,“ vysvětlila brazilská generální prokurátorka Raquel Dodgeová po schůzce s prokurátory států brazilské federace, na jejich území leží amazonský deštný prales.

Cílem vyšetřování je zjistit, jaké organizované skupiny stojí za částí požárů v Amazonii. Ty jsou co do počtu nejhorší za posledních pět let.

Podle prokurátora Joela Boga provádějí členové organizovaných skupin ilegální odlesňování velkých rozměrů.

S rozsáhlými lesními požáry, a to nejen ve své části amazonského pralesa se nyní potýká i Bolívie.

Bogo je členem zvláštního týmu vytvořeného brazilskou prokuraturou už před rokem. Vyšetřovací tým se nyní zabývá i kauzou takzvaného „Dne ohně“ v amazonském státě Pará, který patří k nejvíce postiženým lesními požáry.

Tlevize Globo uvedla, že skupina nejméně 70 zemědělců a ilegálních obchodníků s odlesněnou půdou se přes internetovou aplikaci domluvila, že 10. srpna uspořádá „Den ohně“. Cílem bylo vypálením lesa v okolí dálnice BR-163 oslavit omezení kontrol prováděných brazilským ústavem pro životní prostředí (IBAMA) a vyjádřit tak podporu prezidentovi Jairu Bolsonarovi.

Podle deníku El País se prokurátor státu Pará o této události dozvěděl předem a varoval proto institut IBAMA. Ten údajně odpověděl, že v této věci nemůže nic dělat.

Po odvysílání reportáže televize Globo o Dni ohně nařídil prezident Bolsonaro federální policii, aby kauzu vyšetřila.

Prezident Bolsonaro, který je v úřadu od letošního ledna, dlouhodobě čelí kritice, že zlehčuje varování ekologů před odlesňování Amazonie a upřednostňuje ekonomické zájmy před ekologickými.

Bolsonaro též opakovaně kritizoval činnost ústavu IBAMA, který označil za překážku ekonomického rozvoje a jemuž vláda letos snížila finance ze státního rozpočtu. (sfr)

VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Brazílie odmítla „koloniálních“ 465 milionů korun od skupiny G7 na boj s požáry v Amazonii