Stavebnictví v Česku meziročně v březnu kleslo o 8,3 procent. (Ilustrační foto).

Stavební výroba v březnu v Česku meziročně klesla o 8,3 %, když meziměsíčně byla nižší o 7,8 %. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení vzrostla o 49,1 %. Meziročně bylo zahájeno o 17,6 % bytů méně, dokončeno bylo o 0,2 % bytů více.

Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

Stavební produkce byla meziměsíčně nižší o 7,8 %. Produkce v pozemním stavitelství se meziročně snížila o 11,1 % a inženýrské stavitelství kleslo o 0,9 %.

„Stavební produkce v březnu meziročně klesla o 8,3 % a také meziměsíčně byl zaznamenán výrazný pokles. Zatímco meziroční pokles šel plně za pozemním stavitelstvím, k tomu meziměsíčnímu přispěly více inženýrské stavby,“ uvedla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

„Orientační hodnota staveb, na které bylo v březnu vydáno stavební povolení, dosáhla 66 mld. Kč a meziročně vzrostla o polovinu. Tento růst zásadně ovlivnilo povolení šesti staveb s rozpočty nad miliardu korun. Po jejich odečtení by orientační hodnota klesla o 7 %,“ doplnil Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

V březnu bylo zahájeno 2 706 bytů a tento počet klesl o 17,6 % díky bytům v rodinných domech, byty zahájené v bytových domech meziročně vzrostly. Dokončeno bylo 2 559 bytů, což znamenalo meziroční růst o 0,2 % zejména v kategorii bytových domů.

Stavební produkce podle údajů Eurostatu v únoru 2024 v EU27 meziročně klesla o 0,6 %. (sfr)