Dotace se v posledních letech zvyšují nejen Babišovu holdingu Agrofert, ale také firmě Úsovsko exministra zemědělství Jiřího Milka.

Zemědělské dotace se v posledních třech letech zvýšily nejen Babišovu holdingu Agrofert, ale také firmě Úsovsko, jejímž spoluvlastníkem bývalý ministr zemědělství a agromagnát Jiří Milek. Ten přitom před vstupem do první Babišovy vlády tvrdil, že vyhoví zákonu o střetu zájmů a svého koncernu Úsovsko se prý zbaví. 

Inforormaci přinesl server Echo24.cz.

Údaje vyplynuly z údajů platební agentury Státního zemědělského a intervenčního fondu (SZIF). Ta se stará o rozdělování zemědělských dotací.

Největším příjemcem dotací v Česku je Babišovo megaimpérium Agrofert. V roce 2017 mu bylo vyplaceno 1 048 685 000 korun, v roce 2018 zemědělské dotace „klesly“ na 973 284 000.

Zemědělsko-potravinářský Milkův koncern Úsovsko čerpal v roce 2016 celkem 142 149 000 korun, o dva roky později to bylo už 183 272 000.

Dotace navíc plynou i otci současného ministra zemědělství za ČSSD Miroslava Tomana. Jeho otec vlastní podnik Agrotrade.

Přidělování zemědělských dotací v Česku několikrát zkritizoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). V loňském roce například upozornil na to, že většinu z miliard korun evropských dotací na rozvoj zemědělství stát rozdává velkým firmám.

Čerpání peněz Agrofertem prošetřovala i Evropská komise. Její audit dospěl k tomu, že je český premiér ve střetu zájmů, protože má stále na koncern vliv.

Babiš sice holding převedl v roce 2017 do svěřenského fondu, ale stále je jeho beneficientem, tudíž veškeré zisky všech firem Agrofertu jdou do kapsy českého premiéra.

Předseda vlády dlouhodobě jakékoliv pochybení odmítá, svým povinnostem prý dostál, když holding převedl do svěřenského fondu.

Na audit Evropské komise si v Česku posvítí nová komise. Ustanovil ji Senát a v jejím čele bude senátor Zdeněk Nytra (ODS). Komise bude hodnotit bruselskou zprávu a vyplácení evropských dotací do českého zemědělství.

Zemědělci z Česka si rozdělí dotace 32 miliard. O peníze z EU žádá i Babišův Agrofert

Česko zastaví přísun zemědělských dotací Agrofertu i firmám rodiny Tomana

Mega impérium Agrofert je největší příjemce dotací v ČR, ale není mezi největšími plátci daní

(pel)