Britské firmy nepodporují nové referendum o brexitu, které se snaží iniciovat někteří britští poslanci. Podniky byly k vystoupení z EU sice spíše kritické, důležitá je pro ně ale jistota a stabilita. Informoval o tom server Bloomberg

„Firmy patřily mezi nejotevřenější kritiky odtržení od Evropské unie a mnoho z nich by v důsledku rozchodu přišlo o hodně,“ uvedl Bloomberg.

Iniciativa části britských poslanců, která má za cíl vyvolat další referendum, se však britským podnikům příliš nezamlouvá.

„Podniky mají rády jistotu a nedokážu pochopit, jak diskuse o druhém referendum pomáhá takovou jistotu vytvořit ve chvíli, kdy ještě ani vyjednávání (o odchodu Británie z EU) není u konce,“ nechal se slyšet Miles Celic, šéf sdružení společností ve finančním sektoru TheCityUK.

„Volání po druhém referendu, tedy znovuotevření debat, které jsme vedli krátce po referendu před dvěma lety, nás těžko někam posune,“ řekl Bloombergu Allie Renison z Institute of Directors, organizace sdružující šéfy společností a podnikatele.

Firmy se zřejmě spokojily s vyjednaným 21měsíčním přechodným obdobím, které začne platit v den odchodu z EU. Ten by měl nastat 29. března 2019. Podle průzkumu společnosti Deloitte je nejistota finančního sektoru na dvouletém minimu. Obavy z odchodu z EU tak výrazně klesly.

„Firmy nezajímá politika. Chtějí obchodní předvídatelnost,“ uvedl Paul Hardy, který má na starosti záležitosti brexitu v právní firmě DLA Piper.

„Ty z nich, které do toho investovaly spoustu peněz, jsou připraveny se s brexitem vyrovnat,“ dodal.

(jaz)