Evropská unie uvalila pětiletá cla na dovoz výrobků z nerezové oceli z Číny. Chce tak vyrovnat neoprávněně nízké ceny. Cla se budou pohybovat v rozmezí 17,2 až 27,9 procenta. EU díky tomuto opatření očekává oživení evropského průmyslového sektoru.

Dovoz z oceláren čínské skupiny HBIS, včetně Hesteel Co Ltd, bude proclen sazbou 27,8 procenta, výroba Shagan Group bude podléhat sazbě 27,9 procenta a produkty Shougang Group 17,2 procenta.

Předběžná cla na čínské ocelové výrobky používané ve stavebnictví, strojírenství a dalších oborech zavedla Evropská unie už loni v srpnu, a to ve výši 17,2 až 28,5 procenta.

Komise tehdy uvedla, že uvalení cel bylo nezbytné a že pomůže evropským producentům v minimálně 15 zemích unie.

„Předběžně jsme dospěli k závěru, že opatření přispějí k oživení tohoto průmyslového sektoru v EU tím, že mu umožní zvýšit ceny a vrátit se k zisku,“ stálo v prohlášení Evropské komise.

Čínské ministerstvo v reakci na rozhodnutí EU uvedlo, že je se zavedením cel velmi nespokojeno a že takové problémy odvětví, jako je nadměrná kapacita, by měly být řešeny společně všemi státy a ne jednostrannými opatřeními.

Podíl Číny na trhu nerezové oceli EU se zvýšil z deseti procent v roce 2013 na asi 20 procent v roce 2016, přičemž pokles čínských cen byl podle věstníku větší než pokles nákladů na surovinu. Roční hodnota evropského trhu se pohybuje na úrovni 4,6 miliardy eur (116 miliard Kč).

V prosinci 2016 se začala importem čínské oceli zabývat Evropská komise, a to v reakci na stížnosti evropského ocelářského sdružení Eurofer, k jehož členům patří firmy ArcelorMittal, ThyssenKrupp a Tata Steel Europe.

(jaz)