Komisařka Evropské unie pro spravedlnost Věra Jourová byla pokárána ombudsmankou EU Emily O’Reillyovou. Napomenutí si vysloužila za rozhlasové vyjádření ke kauze Čapí hnízdo, při kterém měla stranit Andreji Babišovi.

Český stěžovatel našel v rozhlasovém interview z roku 2016 několik vyjádření Jourové, která podle něj byla v rozporu s unijními smlouvami a kodexy chování, jimiž se musí členové Evropské komise řídit.

Z rozhovoru například vyvodil, že podle názoru Jourové, někdejší členky hnutí ANO Andreje Babiše, farma Čapí hnízdo nárok na evropskou dotaci měla.

Jourová přitom v rozhlase hovořila předtím (24. března 2016), než skončilo policejní vyšetřování i šetření Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

S následnou odpovědí šéfky komisařčina kabinetu v tom smyslu, že Jourová hovořila obecně o pravidlech přidělování dotací ze své zkušenosti ministryně pro místní rozvoj, nebyl stěžovatel spokojen. Po další korespondenci s Komisí, která odmítla, že by slova Jourové mohla ovlivňovat šetření OLAF, se pak obrátil na unijní ombudsmanku Emily O’Reillyovou.

Ta nyní zdůraznila, že členové Komise musí své chování upravit tak, aby nevrhalo žádné pochybnosti na EU, Komisi a důstojnost jejich úřadu.

„Moudré, správné a zcela odpovídající” by podle ombudsmanky bylo, kdyby se Jourová v rozhlasovém interview zdržela odpovědí ke kauze Čapího hnízda.

Důvody ke zdrženlivosti byly podle O’Reillyové čtyři: citlivá povaha případu, fakt, že se týkal finančních zájmů EU, pokračující šetření OLAF a skutečnost, že věc se dotýkala jejího někdejšího stranického šéfa.

Z přepisu rozhlasového rozhovoru je podle O’Reillyové zřejmé, že se Jourová veřejně Andreje Babiše zastávala. Vyjádřila prý například názor, že farma Čapí hnízdo je „malou firmou”, a ne daleko větší společností patřící jejímu stranickému šéfovi.

(jaz)