EU chce dát Česku pokutu 130 milionů za nepřijetí novely zákoníku práce. (Ilustrační foto)

Pokud Česko nedokončí implementaci pracovních podmínek s EU, hrozí mu pokuta 130 milionů korun od Evropské unie, upozornil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Reaguje tak na to, že Senát ve čtvrtek vrátil novelu zákoníku práce Poslanecké sněmovně se dvěma pozměňovacími návrhy. Jeden z nich mluví o tom, aby novela začala platit až od příštího roku. Pokud se chce Česko sankcím vyhnout, podle ministra mají některé části novely platit už od září.

„Z aktuálních dat z konce června vyplývá, že pokud nedotáhneme implementaci, hrozí České republice sankce ve výši 130 milionů korun,“ varuje Jurečka vzhledem k vrácené novele zákoníku práce Senátem.

Novela vychází ze dvou unijních směrnic – o předvídatelných pracovních podmínkách a o sladění práce a rodiny. Česko je mělo převést do právního řádu již na začátku loňského srpna. Evropská komise kvůli tomu za každou směrnici v dubnu stanovila sankce 45 milionů korun, které Česko reálně bez včasného přijetí novely začne platit od září.

Kabinet kvůli tomu navrhl účinnost příslušných pasáží novely už od září. Podle senátorů ODS a TOP 09 je lhůta příliš krátká a zaměstnavatelé se na změny nestihnou připravit. V jednom z pozměňovacím návrhu navrhují, aby zákon začal platit až od 1. ledna 2024.

Podle Jurečky by toto znamenalo právě zmíněné sankce.

Druhý pozměňovací návrh se týká pružnějších pravidel pro dohody o provedení práce. Obě úpravy ze Senátu se nyní vrátí zpátky k poslancům. Ti mohou senátní změny přehlasovat a prosadit původní verzi novely. Není jisté, že to poslanci do září stihnou. První dva týdny v srpnu jsou v plánu vládní prázdniny. (at)