Nezaměstnanost v Česku v březnu mírně poklesla na 3,7 procenta. (Ilustrační foto).

Nezaměstnanost v Česku v březnu mírně poklesla na 3,7 procenta, když v únoru byla o dvě desetiny procentního bodu vyšší. Na konci března bylo bez práce zhruba 273.500 lidí, což je o 9 tísíc méně než v únoru. Počet volných pracovních míst stoupl asi o 1400, když jich zaměstnavatelé v březnu nabízeli kolem 284.500. 

Údaje zveřejnil Úřad práce ČR.

Úřad práce ČR evidoval k 31. 3. 2023 celkem 273 478 uchazečů o zaměstnání, o 9 030 méně než v předchozím měsíci a o 20 605 více než loni. Podíl nezaměstnaných osob meziměsíčně o 0,2 procentního bodu poklesl, meziročně mírně (o 0,3 p. b.) vzrostl, uvedl Úřad práce.

V mezinárodním srovnání byla míra nezaměstnanosti podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za únor) nejnižší v celé EU, a to 2,6 % (průměr EU 6,3 %), dodal.

Loni v březnu dosahovala nezaměstnanost v Česku 3,4 procenta.

Vývoj na trhu práce podle úřadu aktuálně odpovídá ročnímu období, kdy je nezaměstnanost v zimě vyšší a s příchodem jara klesá.

Nejnižší nezaměstnanost, shodných 2,9 procenta, zaznamenaly v březnu úřady ve Zlínském, v Plzeňském a Pardubickém kraji.

Nejvyšší podíl nezaměstnaných zůstává nadále v Ústeckém kraji s 5,7 procenta. Nad pěti procenty se nezaměstnanost držela ještě v Moravskoslezském kraji, kde dosáhla 5,1 procenta.

Mezi okresy byla nejnižší nezaměstnanost nadále v okrese Praha-východ, kde práci hledalo 1,6 procenta lidí. Následovaly okresy Praha-západ s 1,7 procenta a Pelhřimov s 1,8 procenta.

Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných, 8,3 procenta, byl zaznamenán v okrese Karviná. Na Mostecku dosáhla nezaměstnanost 7,1 procenta, na Bruntálsku 6,8 procenta.

Březen je podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) typickým měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce, především při jarních úklidech veřejných prostranství.

„Hlavní nástup těchto činností očekáváme v dubnu. Dobrou zprávou je, že v následujících měsících by mohla nezaměstnanost s velkou pravděpodobností ještě dále klesat,“ prohlásil Jurečka.

Na jedno pracovní místo připadá v ČR průměrně jeden uchazeč. Nejvíce je to na Karvinsku, a to téměř 11 uchazečů.

Zaměstnavatelé mají zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů a tahačů, kuchaře, zedníky kamnáře a dlaždiče nebo uklízeče.

Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze a ve Středočeském kraji, kde je v nabídce přes 78.000, respektive přes 58.000 míst.

V březnu byli bez práce nejčastěji uchazeči o zaměstnání s nižší kvalifikací, především s vyučením bez maturity a se základním vzděláním. Z celkového počtu evidovaných uchazečů tvořily 53,6 procenta ženy. Průměrný věk nezaměstnaných byl v březnu 43,3 roku, loni to bylo 43,9 roku.

Ukrajina

V evidenci úřadu práce bylo ke konci března 17.720 občanů Ukrajiny s dočasnou ochranou, meziměsíčně o 530 víc, z celkového počtu uchazečů o zaměstnání tvořili šest procent. Podle dostupných zdrojů získalo v Česku od vypuknutí konfliktu do konce března práci přes 222.500 Ukrajinců s dočasnou ochranou, uvedl dnes úřad v tiskové zprávě.

Někteří se už vrátili zpět domů nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci března jich v Česku podle ÚP ČR pracovalo 97.120, z toho téměř 17.000 ve Středočeském kraji, 14.500 v Plzeňském kraji a přes 10.000 v Jihomoravském kraji.

K 1. dubnu bylo v Česku podle údajů ministerstva vnitra zhruba 325.700 běženců z Ukrajiny s dočasnou ochranou, která umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Téměř 30 procent tvoří děti. Dvě třetiny dospělých jsou ženy, část pak senioři.

Ženy, muži a věk

Z celkového počtu evidovaných uchazečů tvořily 53,6 % ženy, což představuje 146 635 nezaměstnaných. Podíl nezaměstnaných mužů poklesl na 3,4 % a u žen na 4,1 %.

V uplynulém měsíci hledalo práci 37 243 osob se zdravotním postižením (OZP) – 13,6 % z celkového počtu nezaměstnaných. Zaměstnavatelé jim nabízeli prostřednictvím ÚP ČR celkem 10 644 volných pracovních míst.

Věková struktura uchazečů o zaměstnání se za posledních pět let výrazně nemění. A i v průběhu uplynulých 12 měsíců došlo pouze k mírným změnám, konstatoval úřad.

V meziročním srovnání v březnu mírně vzrostl podíl nezaměstnaných osob ve věkové skupině do 29 let a ve skupině 30-49
let. Naopak v kategorii 50 plus podíl nezaměstnaných osob klesl. (sfr)