Institut Václava Klause (IVK) v oficiálním prohlášení odmítl "vládní recepty" na řešení energetické krize. (Ilustrační foto - redakční koláž).

Institut Václava Klause (IVK) v oficiálním prohlášení odmítl „vládní recepty“ na řešení energetické krize. IVK označil vládní plány za neúčinné a nebezpečné. Podle IVK záměry Fialovy vlády „rozvrátí systém dodávek energií jak pro domácnosti, tak i pro podniky a pro instituce jako jsou školy, nemocnice, úřady a tisíce dalších“. 

Vláda ČR již za účelem kompenzací vysokých cen energií schválila tzv. úsporný tarif a zvýšení příspěvku na bydlení. Nově začínají vládní představitelé hovořit o nutnosti regulace cen energií, respektive o nějaké formě jejich zastropování.

Ministr průmyslu Jozef Síkela oznámil, že chce situaci řešit mimo jiné zastropováním ceny plynu, který se používá k výrobě elektřiny. Cena elektřiny v pondělí překročila 1000 eur za MWh. Poukázal na to, že ceny plynu na evropských burzách se odvíjejí od ceny nejdražšího typu výroby elektřiny, což je momentálně výroba elektřiny z plynu.

„Musíme oddělit ceny elektřiny od ceny plynu a tím zamezit, aby Putin v Evropě čachroval s cenami elektřiny,“ prohlásil Síkela.

Cena plynu k výrobě elektřiny by se následně měla zastropovat. Dalším krokem mají být intervence na trhu vedoucí k jeho odblokování.

Podle IVK jsou „vládní recepty“ neúčinné a nebezpečné.

„Neúčinné proto, že neřeší příčinu exploze cen energií, a nebezpečné proto, že rozvrátí systém dodávek energií jak pro domácnosti, tak i pro podniky a pro instituce jako jsou školy, nemocnice, úřady a tisíce dalších,“ uvedl IVK.

„Vláda se vyhýbá pojmenování a řešení skutečných příčin dnešní krize. Tou je stupňující se nesmyslný boj s klimatem.“

„Za nedotknutelný vláda i v dnešní situaci považuje projekt emisních povolenek, utlumování energetických kapacit, podporu ekonomicky nesmyslných opatření tzv. Green Dealu, což jsou všechno pravé příčiny raketového růstu cen energií, jehož jsme svědky,“ konstatoval IVK ve svém prohlášení.

„Evropská řešení náš dnešní problém způsobila. Hledat opět cestu přes Brusel, jak navrhuje naše vláda, krizi jen prohloubí,“ uzavřel institut. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Energetický trh zamrzl, přiznal Síkela. Chce zastropovat cenu plynu na výrobu elektřiny

Fiala s Scholzem: Výroba elektřiny není drahá, ceny energií jsou však neospravedlnitelné

Fialova vláda schválila definitivní parametry úsporného tarifu: Průměrná pomoc 15 tisíc Kč


PLNÝ TEXT

Prohlášení IVK ze dne 29. srpna 2022:

Odmítáme vládní recepty na řešení energetické krize

Po měsících nečinnosti a podceňování naléhavosti problému vláda pod tlakem veřejnosti přichází – v rozporu se svými vlastními dřívějšími proklamacemi – s návrhem na zastropování cen energií.

Vládní recepty považujeme za neúčinné a nebezpečné. Neúčinné proto, že neřeší příčinu exploze cen energií, a nebezpečné proto, že rozvrátí systém dodávek energií jak pro domácnosti, tak i pro podniky a pro instituce jako jsou školy, nemocnice, úřady a tisíce dalších. 

Vláda se vyhýbá pojmenování a řešení skutečných příčin dnešní krize. Tou je stupňující se nesmyslný boj s klimatem. Za nedotknutelný vláda i v dnešní situaci považuje projekt emisních povolenek, utlumování energetických kapacit, podporu ekonomicky nesmyslných opatření tzv. Green Dealu, což jsou všechno pravé příčiny raketového růstu cen energií, jehož jsme svědky.

Jedině v odstranění těchto iracionalit spočívá skutečné řešení situace, která hrozí krizí nejen ekonomickou, ale i politickou a sociální. Nic lepšího se vymyslet nedá, nic jiného fungovat nebude.

Musíme hledat řešení naše a pro nás. Evropská řešení náš dnešní problém způsobila. Hledat opět cestu přes Brusel, jak navrhuje naše vláda, krizi jen prohloubí. Musíme nalézt odvahu a přestat si lhát.