Výroba elektřiny není tak drahá, ale ceny energií jsou neospravedlnitelné, shodli se Fiala s Scholzem (Foto: Praha, Kramářova vila, 29. srpna 2022).

Výroba elektřiny není tak drahá, ale ceny energií jsou neospravedlnitelné, prohlásil předseda vlády ČR Petr Fiala po schůzce s německým kancléřem Olafem Scholzem, který přijel do Prahy. Šéfové vlád se shodli na nutnosti nalezení celoevropského řešení pro snížení cen elektřiny.

„Shodli jsme se na tom, že je potřeba najít celoevropské řešení pro snížení cen elektřiny, které určitě neodpovídají nákladům na výrobu a dosahují výše, která není přijatelná,“ řekl Fiala.

„Současné ceny za elektrickou energii jsou neospravedlnitelné. Náklady na výrobu vůbec nejsou tak vysoké. Proto je nutné, abychom provedli strukturální změny, které přispějí k tomu, že ceny zase urychleně klesnou a že bude dostatečná nabídka energií,“ podotkl Scholz.

Scholz: „Současné ceny za elektrickou energii jsou neospravedlnitelné. Náklady na výrobu vůbec nejsou tak vysoké“.

Fiala zdůraznil, že Česko se chce podílet na rozvoji evropské energetické infrastruktury a na získání kapacit v terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG), jež bude Německo budovat.

„Z Německa jsme zkapalněný plyn schopni dostat existujícími plynovody poměrně jednoduše do České republiky,“ prohlásil Fiala.

Z geografických a strategických důvodů má Česko zájem zejména podílet se na kapacitě terminálu Lubmin-Greifswald.

Podle Scholze budou první nové terminály v provozu už v lednu.

Česko by také uvítalo prodloužení provozu v německých jaderných elektrárnách, řekl Fiala kancléřovi Scholzovi.

V Německu se v současnosti vedou debaty o prodloužení životnosti posledních tří tamních jaderných elektráren kvůli úsporám plynu. Zachování jejich provozu Scholz nevyloučil. Podle německého ministra hospodářství za Zelené Roberta Habecka by se to však nevyplatilo.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) svolal na pátek 9. září mimořádnou evropskou radu pro energetiku. Trh s energiemi přestal podle něj fungovat. Evropa podle něj musí oddělit ceny plynu od ceny elektřiny, rada bude projednávat návrh na stanovení maximální ceny plynu, který se využívá pro výrobu elektřiny. (sfr)