Vláda zvažuje, že by snížení spotřební daně z nafty v ČR mohlo být trvalé. (Ilustrační foto

Vláda zvažuje, že by snížení spotřební daně z nafty v ČR mohlo být trvalé. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ČT). Od 1. června platí v Česku novela zákona o spotřebních daních, která dočasně snižuje spotřební daň z motorové nafty a bezolovnatého benzínu o 1,50 Kč/l, a to s účinností od 1. června 2022 do 30. září 2022.

Vláda se tímto krokem snaží o zmírnění dopadů energetické krize v oblasti cen paliv a pohonných hmot v ČR.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) vláda uvažuje o tom, že by snížení spotřební daně z nafty bylo trvalé. Má to pomoci dopravcům. Šéf státní kasy to uvedl v ČT.

„Povedeme o tom debatu. U nafty skutečně uvažujeme o tom, zda by to nemělo být trvalé. My jsme to snížili zejména z konkurenčních důvodů pro naše dopravce,” zdůraznil Stanjura.

Sám je prý spíše příznivcem trvalých namísto přechodných opatření. Do konce srpna podle něj musí vláda rozhodnout, zda trvalé snížení podpoří.

Ministr poukázal na to, že pokud je v sousedních zemích, kde jsou přímí konkurenti našich dopravců, spotřební daň na minimu, tak pro tuzemské firmy vyšší daň představuje konkurenční nevýhodu.

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) spotřební daň u pohonných hmot snížila o 1,5 koruny na začátku června. Úleva má platit do konce září.

Narozdíl od nafty by se tak daň u benzinu zřejmě měla na podzim vrátit na původní hodnotu.

Stanjura také řekl, že chce, aby připravovaná novela státního rozpočtu pro letošní rok, kterou chce ministr předložit v červenci, počítala se schodkem pod 330 miliard korun. Aktuální deficit je schválený ve výši 280 miliard korun.

Nadnesl rovněž, že jeho ambicí je dosáhnout v rozpočtu na rok 2023 deficitu nižšího než 280 miliard korun. (sfr)