Česká národní banka (ČNB) pravomocně odebrala bankovní licenci Sberbank CZ. (Ilustrační foto: FB Sberbank)

Česká národní banka (ČNB) pravomocně odebrala bankovní licenci Sberbank CZ. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Banka navázaná na Rusko tak nebyla od 25. února 2022 schopna plnit své závazky vůči klientům.

Centrální banka o tom informovala na webu.

Sberbank CZ nepodala v zákonné lhůtě 15 dnů od doručení rozklad proti rozhodnutí ČNB o odebrání licence, a proto toto rozhodnutí nabylo právní moci.

Od 30. dubna 2022 tak nesmí Sberbank CZ přijímat vklady, poskytovat úvěry a vykonávat další činnosti s výjimkou těch, které jsou nezbytné k vypořádání jejích pohledávek a závazků.

ČNB nyní podá k soudu návrh na jmenování likvidátora. Soud musí o jmenování likvidátora na návrh ČNB rozhodnout do 24 hodin.

Likvidátor po svém jmenování posoudí solventnost Sberbank CZ a podle výsledku tohoto posouzení bude následovat buď likvidace, nebo insolvenční řízení.

ČNB zahájila se Sberbank CZ správní řízení o odnětí povolení působit jako banka 28. února 2022 pro její neschopnost plnit závazky vůči klientům poté, co došlo ke zhoršení likviditní situace. Tu způsobil významný odliv klientských vkladů v reakci na napadení Ukrajiny Ruskem.

ČNB současně se zahájením správního řízení vydala předběžné opatření, kterým bance zamezila poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů a omezila ji v nakládání s aktivy.

Téhož dne ČNB informovala Garanční systém finančního trhu o neschopnosti Sberbank CZ dostát závazkům vůči oprávněným osobám. Garanční systém zahájil výplatu náhrad pojištěných vkladů 9. března 2022. K dnešnímu dni je vyplaceno 90 procent vkladů. (pel)

Obce v Česku přišly o stamiliony v ruské Sberbank. Některé nemají peníze na provoz

Nové sankce EU míří na banky, klíčový SWIFT však chybí. Zeman sankce považuje za „legrační“