Unijní státy se na řešení drahých energií znovu neshodly. Zváží společný nákup plynu. (Ilustrační foto)

Unijní státy se na řešení drahých energií znovu neshodly. Evropská komise proto prověří výhody a rizika společných nákupů plynu, které podporuje část zemí Evropské unie v reakci na současný rychlý růst cen energií. Zástupci vlád se přitom navzdory apelu na rychlou akci neshodli na jasné podpoře žádných dlouhodobějších opatření.

Podkladem k jednání byly doporučení Evropské komise, která navrhla dopad zdražování zmírnit cílenými a dočasnými daňovými úlevami či finanční podporou ohrožených skupin obyvatel.

V dlouhodobější perspektivě komise hovoří o společných nákupech plynu či rozšiřování strategických zásob. A zde se názory zástupců jednotlivých zástupců členských zemí rozcházejí.

Lídři zemí EU se na summitu v Bruselu minulý týden shodli spíše na obecných formulacích než na konkrétní cestě k zajištění cenově dostupné elektřiny a plynu.

Podle informací České televize jednání vyvolala řadu sporů mezi zeměmi. Třeba Francie či Španělsko navrhují změnit výpočet ceny elektřiny, která se v současnosti odvíjí od cen plynu – což v případě Francie, která spoléhá na jadernou energii, nedává smysl. Severské státy a Německo ale zásadně oponují s tím, že není potřeba měnit celý systém.

Názory se liší i na případné společné nákupy – zatímco střední a východní Evropa by s takovým scénářem podle ČT neměla problém, Berlín této variantě odporuje, protože ceny plynu s Ruskem vyjednává po vlastní ose.

Část zemí je přesvědčeno, že plán společných nákupů může posílit vyjednávací pozici EU. Některé státy v čele s Polskem zase kritizují přístup Ruska, které podle nich coby klíčový dodavatel neposkytuje Unii v současnosti tolik plynu, kolik by mohlo.

Česko, stejně jako například Polsko, požaduje regulace trhu s emisními povolenkami, jejichž ceny také výrazně rostou, což má podle české vlády vliv na zdražování energií. Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka (ANO) regulaci trhu s povolenkami podpořila zhruba polovina ministrů. (pel)

Vláda při řešení rostoucích cen energií kašle na firmy, zlobí se svaz průmyslu

Šéfové EU „řešili“ zdražování energií. Žádná opatření nepřijali. Babiš závěry blokoval

Schillerová navzdory Bruselu zrušila DPH u energií. Nulová daň má platit celý rok 2022