Mynářova firma nemusí vracet dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech, rozhodlo ministerstvo financí. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Firma vlastněná hradním kancléřem Vratislavem Mynářem nemusí vracet dotaci 6 milionů korun, kterou dostal z veřejných zdrojů na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Policie přitom jednoho z nejbližších spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana kvůli přidělení dotace letos v únoru obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie (EU). 

Informaci zveřejnil ROP Střední Morava.

Podle zjištění České televize o tom, že Mynář nemusí peníze vracet, rozhodlo ministerstvo financí pod vedením Aleny Schillerové (ANO). Ta rozhodnutí odmítla komentovat s tím, že nezná podrobnosti.

Na jaře 2019 podala v souvislosti se stavbou trestní oznámení nevládní organizace Transparency International (TI) kvůli údajnému podvodu s dotacemi.

Penzion si pronajímá kancléřova firma Clever Management za 30 tisíc ročně od místního spolku Chřibák, který vznikl před několika lety s cílem rozvíjet okolí a místní, rovněž Mynářův, areál.

Spolek na výstavbu penzionu před 12 lety obdržel dotaci 13 milionů korun od ministerstva školství.

Chřibák v roce 2007 uspěl s projektem ubytovny pro sportovce. Ta měla být postavena u lyžařské sjezdovky a sportovního areálu Vratislava Mynáře v Osvětimanech.

Ubytovnu však spolek nedokončil. Projekt měl být hotový na konci roku 2008, na svahu stála ale jen hrubá stavba.

Zároveň se začala připravovat žádost o dotaci na to, aby Mynářova firma Clever Management mohla z nedostavěné ubytovny vybudovat penzion s wellness centrem.

Spolek Chřibák tak podle něho porušil podmínku předchozí dotace od ministerstva školství, když budovu přes zákaz pronajal, a to konkrétně Mynářově firmě Clever Management, která musela prokázat svůj vztah k objektu, na nějž dotaci žádala.

Podmínky státní dotace totiž zakazovaly jakýkoli převod nemovitosti a jako podmínka splnění dotovaného projektu měla být doložena kolaudace ubytovny.

Firma Clever Management pak v roce 2009 získala ještě evropskou dotaci 6 milionů korun, s jejíž pomocí penzion s wellness centrem dokončila.

Policisté letos v únoru Mynáře obvinili z poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu.