Mynářově firmě hrozí vracení dotace 1,4 milionu na zasněžování sjezdovky Nová Lhota na Hodonínsku. (Ilustrační foto - redakční koláž)

Firma spoluvlastněná hradním kancléřem Mynářem bude možná muset vrátit 1,4 milionu korun na zasněžování sjezdovky v Nové Lhotě na Hodonínsku. Státní zemědělský investiční fond zahájil řízení o vrácení peněz s firmou, kterou před šesti lety spoluvlastnil kancléř Vratislav Mynář.

Informace přinesla Mf Dnes ovládaná premiérem Andrejem Babišem.

Peníze na dotacích získal Mynář před lety na zasněžování sjezdovky v Nové Lhotě na Hodonínsku. Ochranáři přírody mu ale zakázali načerno postavit nádrž na vodu, takže sněžná děla nemá co napájet.

Území, na kterém byl lyžařský areál postaven, totiž spadá do nejpřísnější zóny ochrany přírody a Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty tak zakázala poblíž vybudovat nádrž s vodou.

Mynář ale i přesto, že rekreační oblast nefunguje, nevrátil peníze, které dostal od Evropské unie. Kancléřova firma tak porušila podmínky, nesplnila pětiletou lhůtu udržitelnosti dotací.

Podobný areál Mynář nechal vybudovat i ve čtyřicet kilometrů vzdálených Osvětimanech, tam mu ale rybník povolili postavit.

Mynářův Ski Park Osvětimany.

Před půl rokem Mf Dnes upozornila Státní zemědělský intervenční fond na problém. Ten projekt zkontroloval a nyní došel k závěru, že dotace by se měly vrátit.

„Státní zemědělský investiční fond bude zahajovat řízení o vrácení dotace na dva projekty,“ řekla mluvčí fondu Vladimíra Nováková.

Kontroloři budou po společnosti Ski-Moravia vymáhat 1,2 milionu korun za vybudování stanice pro zasněžování a 200 tisíc za vztyčení stožárů s osvětlením svahu, po kterém nejezdí žádní lyžaři.

Do projektu také investovala miliony i obec. První dotaci ve výši 900 tisíc korun fond vrátit nechce, jeho lhůta udržitelnosti totiž vypršela už v roce 2013.

Kancléř Mynář už nyní ve firmě oficiálně nefiguruje. Svůj podíl v roce 2013 přepsal na nynějšího starostu Osvětiman Aleše Pfeffera.

Není jasné, jestli firma má z čeho peníze vrátit. Neplní totiž zákonnou povinnost a neuveřejňuje účetní uzávěrky. Z posledního dostupného dokumentu za rok 2011 je ale patrné, že už tehdy společnost dlužila téměř 7 milionů. (sfr)