Penzion hradního kancléře Vratislava Mynáře musel vrátit dotace, protože u jejich čerpání porušil dotační podmínky. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, který provozuje firma hradního kancléře Vratislava Mynáře, musel vrátit bezmála 1 milion korun z celkem třináctimilionové přidělené dotace. Podle ministerstva školství totiž porušil dotační podmínky. A kontroloři prověřují i další přiklepnuté dotace, které penzionu putovaly.

O případu informoval server iRozhlas.cz.

Penzion si pronajímá kancléřova firma Clever Management za 30 tisíc ročně od místního spolku Chřibák, který vznikl před několika lety s cílem rozvíjet okolí a místní, rovněž Mynářův, areál.

Spolek na výstavbu penzionu před 12 lety obdržel dotaci 13 milionů korun od ministerstva školství, které nyní čerpání dotace podrobně zkontrolovalo. Kvůli porušení dotačních podmínek musel spolek 975 tisíc korun vrátit.

„MŠMT provedlo kontrolu poskytnutých prostředků spolku Chřibák a konstatovalo porušení jedné z dotačních podmínek uvedených v rozhodnutí o poskytnutí dotace,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Chřibák v roce 2007 uspěl s projektem ubytovny pro sportovce. Ta měla být postavena u lyžařské sjezdovky a sportovního areálu Vratislava Mynáře v Osvětimanech.

Ubytovnu však spolek nedokončil. Projekt měl být hotový na konci roku 2008, na svahu stála ale jen hrubá stavba.

Zároveň se začala připravovat žádost o dotaci na to, aby Mynářova firma Clever Management mohla z nedostavěné ubytovny vybudovat penzion s wellness centrem, upozornil server.

Spolek Chřibák tak podle něho porušil podmínku předchozí dotace od ministerstva školství, když budovu přes zákaz pronajal, a to konkrétně Mynářově firmě Clever Management, která musela prokázat svůj vztah k objektu, na nějž dotaci žádala.

Vratislav Mynář i zástupci spolku se ve svých dřívějších vyjádřeních hájili právě tím, že kdyby nedostavěnou budovu dále nepronajali, veškeré investice, tedy včetně peněz od ministerstva školství, by se tak zmařily.

Firma Clever Management v roce 2009 získala evropskou dotaci 6 milionů korun, s jejíž pomocí penzion s wellness centrem dokončila.

Podle zástupců Regionálního operačního programu ale měla uvést, zda již byla na daný projekt čerpána jiná veřejná podpora. A Mynářova firma v žádosti uvedla, že nikoliv, napsal iRozhlas.

Kvůli této skutečnosti podala na Mynáře trestní oznámení také protikorupční organizace Transparency International. Podle serveru Seznam Zprávy se věcí zabývá policie, která si k případu vyžádala od dotčených úřadů potřebné dokumenty.

Podle informací Radiožurnálu i Regionální operační program, který přidělil na penzion druhou z obou dotací, zahájil v této věci podrobnou kontrolu. (pel)