Česko opět zažaluje Evropskou komisi kvůli pozastaveným dotacím pro holding Agrofert.

Česko znovu podá žalobu na Evropskou komisi kvůli pozastaveným dotacím holdingu Agrofert, schválila vláda. Brusel totiž vzhledem k auditu kvůli možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) dál blokuje peníze na jeden projekt v objemu 1,6 milionu korun.

Podle vládního zmocněnce pro zastupování státu před unijním tribunálem Martina Smolky nyní kabinet nežaluje EK ani tak kvůli blokované částce, ale aby získal výklad, zda se na tyto případy uplatní český zákon o střetu zájmů.

Kabinet původní žalobu na Brusel kvůli zablokování peněz stáhl, Komise totiž už své rozhodnutí zrušila.

Protože ale Brusel zároveň vydal nové rozhodnutí pozastavující platbu k jednomu projektu, ministerstvo zemědělství navrhovalo, aby vláda podala novou žalobu reagující na aktuální stanovisko Evropské komise.

Původní žalobu kabinet odsouhlasil jednomyslně. Babiš se jednání a hlasování v minulosti neúčastnil.

Dotace byly pozastaveny kvůli možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO).

Šlo o platby týkající se Programu rozvoje venkova za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí ve výši téměř 247 tisíc eur (6,3 milionu korun).

Babiš vlastnil Agrofert do února 2017, kdy koncern kvůli českému zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů.

Podle kritiků ale premiér Agrofert nadále ovládá. Právní služba EK dospěla koncem listopadu k závěru, že Babiš má zájem na ekonomickém úspěchu firmy a jako premiér má zároveň vliv na rozhodování o rozpočtu i dotacích.

Babiš střet zájmů opakovaně odmítá, Česku podle něj nehrozí vracení evropských peněz. Také Agrofert tvrdí, že holding postupoval podle zákonů.

Loni v listopadu poslala Evropská komise do Česka jinou auditní zprávu zaměřenou na čerpání ze strukturálních fondů, podle které Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů.

I v tomto případě předseda vlády odmítá, že by byl ve střetu zájmů. (pel)

Výzva europoslanců: Babiš by měl odstoupit, nebo přestat sosat dotace pro Agrofert

Česko vybojovalo eurodotace pro Agrofert, ale přesto chce žalovat Evropskou komisi