Andrej Babiš čelí další kritice z řad studentů

Studenti se obávají, že zavedení slev na jízdném plánované vládou Andreje Babiše bude znamenat škrty 400 milionů korun v rozpočtu ministerstva školství. Na Babiše se tak s výzvou o revokování usnesení o slevách obrátila Česká středoškolská unie a studenti vysokoškolských oborů. Babiš ale tvrdí, že kabinet jen přesouvá peníze, které ministerstva nedokázala utratit.

„Je pro nás nepřijatelné, že druhé největší škrty jsou právě v oblasti vzdělávání. Požadujeme, aby vláda toto usnesení revokovala, plánovaný výdaj 400 milionů korun vyhledala v jiných kapitolách státního rozpočtu a tyto peníze z rozpočtu školství reinvestovala do některé z oblastí vzdělávání,“ uvedli studenti pedagogických fakult z iniciativy Otevřeno a představitelé České středoškolské unie ve výzvě nazvané „Odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním“.

Sleva ve výši 75 procent na jízdné ve veřejné dopravě se bude od 10. června vztahovat na cestující starší 65 let a studenty do 26 let. Stát vyjde od příštího roku na 5,83 miliardy korun ročně, letos kvůli tomu dostane ministerstvo dopravy 3,26 miliardy z vládní rozpočtové rezervy. Babiš už dříve řekl, že vláda v letošním rozpočtu našla úspory 8,4 miliardy korun. Z těchto peněz chce kabinet dát čtyři miliardy krajům na opravy silnic 2. a 3. třídy a zbytek využije na slevy jízdného.

Argument, že 400 milionů korun z kapitoly školství jsou nevyčerpané prostředky, považují studenti za nepřijatelný. Požadují, aby vláda hledala způsob pro jejich efektivní využití opět v oblasti vzdělávání a školství.

Babiš na svém facebookovém profilu napsal, že interpretace tabulky s přesuny peněz je „šílená dezinformace“. Ohradil se proti výkladu, že slevy jízdenek budou na úkor platů učitelů nebo vzdělávání.

Vláda podle něj našla k 1. lednu letošního roku celkem 170 miliard korun, které ministerstva nebyla schopna utratit. Ve školství šlo o částku 400 milionů korun, z toho 300 milionů je z nevyčerpaných prostředků na mezinárodní vědeckou spolupráci a zbytek z investičního programu pro vysoké školy.

„Přesunem nečerpaných výdajů nedochází k žádnému omezení výdajů kapitol,“ uvedl premiér.

Bývalý ministr pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) naopak tvrdí, že například vědě bude kvůli opatření celkem téměř 900 milionů chybět. „Považuji to za potvrzení negativního postoje Andreje Babiše ke vzdělání, vědě a inovacím,“ uvedl šéf KDU-ČSL.

Na slova, že jde o neproinvestované peníze podle něj nemůže nikdo Babišovi skočit.

„Pokud se z nich (peněz pro vědu) něco teď vezme, v dalších letech budou chybět. Nejde o nic jiného než o účetní trik, který se nevyplatí,“ řekl Bělobrádek.

(jaz)