Vláda Bohuslava Sobotky se chystá před volbami navýšit platy. Polepšit by si měli zdravotníci, učitelé nebo zaměstnanci v kultuře.

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se masivně chystá uplácet státní zaměstnance. Někteří ministři si totiž v rámci předvolební kampaně nechtějí nechat ujít příležitost ještě naposledy zvednout ve svých resortech platy. Polepšily by si tak peněženky zdravotníků, učitelů, hasičů, sociálních pracovníků i zaměstnanců v kultuře.

„Chceme jednat o dalším zvýšení platů učitelů, sester a lékařů, které by mělo být o něco vyšší než u ostatních zaměstnanců veřejného sektoru. Budeme se bavit i o růstu tarifů policistů, hasičů a dalších lidí, kteří pracují pro stát,“ potvrdil Sobotka.

Jednotliví ministři už přicházejí se svými představami.

„Pro ministerstvo obrany by bylo přijatelné, kdyby u vojáků i občanských zaměstnanců došlo ke stejnému růstu jako loni v listopadu, tedy o pět procent,“ uvedl Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany.

„Navyšování platů ve veřejném sektoru je důležité, protože tlačí na růst mezd v podnikatelském prostředí. Proto budu určitě prosazovat zvýšení,“ přidala se ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Ta navrhuje změnu, na jejímž základě by se někteří zaměstnanci ve státní sféře vyššího platu mohli dočkat už v polovině letošního roku.

Platových stupnic by nově mělo být šest místo současných devíti. Tím by si zhruba o 9,4 procenta přilepšili například zaměstnanci v kultuře nebo školníci, dále také zdravotníci spadající pod ministerstva vnitra a obrany, kteří působí ve věznicích či u letecké záchranky. O 5,1 procenta by pak platy vzrostly sociálním pracovníkům.

Babiš není proti, nesouhlasí ale s Chovancem

Proti není ani lídr hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.

„Chápu, že zejména zaměstnancům kultury, sociálních služeb, zdravotníkům, ale i dalším povoláním je nutné navyšovat platy. Jejich současná odměna je opravdu nízká,“ řekl Babiš s tím, že práce těchto zaměstnanců je často psychicky i fyzicky náročná.

Vicepremiér však nesouhlasí s plánem ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) přidat od letošního pololetí deset procent bezpečnostním sborům. Zdůvodnil to tím, že platy policistů a hasičů se od roku 2013 zvedly o 15 procent, což je podle něj dostatečné (psali jsme zde).

Kromě navýšení platů premiér navrhne od ledna 2018 opět zvednout minimální mzdu (nyní 11 tisíc korun). Koalice se při svém vzniku zavázala, že se minimální mzda bude rovnat 40 procentům mzdy průměrné, která má i nadále růst.

Mimo to ČSSD představila také daňový balíček, se kterým chce jít do voleb.  Jedním ze zdrojů, z nichž chce strana své sliby zaplatit, má být vyšší zdanění velkých a ziskových firem a lidí s vyššími příjmy (psali jsme zde).

(pel)