Sociální demokracie plánuje "daňovou revoluci": lidé a firmy s nadprůměrnými příjmy by měli zaplatit na daních více než doposud.

Velkým firmám a lidem, kteří vydělávají nad 40 tisíc korun měsíčně, by ČSSD ráda více zdanila příjmy. Naopak oproti současnému stavu by sociální demokracie chtěla méně zdanit měsíční příjem nepřesahující 30 tisíc korun. Taková je představa vládní strany o „daňové revoluci“ po podzimních volbách do sněmovny.

„Chceme, aby běžní občané naší země pocítili konkrétní užitek z hospodářského růstu a zvýšily se jim jejich čisté příjmy,“ okomentoval návrh předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka.

Změny mají podle něj podpořit zejména pracující rodiny s dětmi a lidi s průměrným nebo podprůměrným platem. Naopak lidé a firmy s nadprůměrnými příjmy by měli platit více než dosud. Sociální demokraté chtějí po volbách obnovit daňovou progresi, tedy více sazeb daně z příjmů.

S tímto plánem šli i do předchozích voleb, nakonec ale v koalici neprosadili zrušení dosavadní rovné daně. Ta činí nadále 15 procent ze superhrubé mzdy, přičemž kvůli takzvanému solidárnímu zvýšení odvádějí lidé s více než čtyřnásobkem průměrné mzdy vyšší sazbu než ostatní.

Bohatší by podleSobotky měli být solidárnější

Nový návrh počítá se zavedením čtyř daňových pásem z takzvané superhrubé mzdy, která by tak jako dosud zahrnovala hrubou mzdu zvýšenou o povinné sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem.

ČSSD navrhuje u fyzických osob s hrubým příjmem do 30 tisíc korun měsíčně daňovou sazbu 12 procent. Pro hrubou mzdu 30 až 40 tisíc korun navrhuje strana sazbu 15 procent, pro mzdu od 40 do 50 tisíc 25 procent a výdělky nad 50 tisíc korun by se danily 32 procenty. Daňové slevy, bonusy a odečitatelné položky hodlá ČSSD zachovat

„Jedná se o férové zdanění, protože lidé s nejvyššími příjmy většinou od státu získávají zdarma vyšší vzdělávání, mají větší prospěch z růstu ekonomiky a mají možnost být solidárnější,“ sdělili sociální demokraté.

Pro firmy si sociální demokraté naplánovali tři sazby daně z příjmu. Do 5 milionů korun 14 procent, do 100 milionů korun ročně 19 procent a z vyšších příjmů mají firmy odvádět 24 procent. To se podle představ strany dotkne asi šesti stovek největších firem v zemi. Nyní je daň z příjmu právnických osob devatenáct procent.

Totální hloupost a útok na příjmy střední třídy

Zastánci rovné daně z řad ODS či TOP 09 už dříve argumentovali, že i při stejné sazbě odvedou lidé s vyššími příjmy více peněz než ostatní – další růst daní jim může sebrat motivaci, zvýšit snahy o daňové úniky a celý systém zkomplikovat.

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš návrh ČSSD považuje za totální hloupost a útok na příjmy střední třídy, která je stále větší.

„Při jasné tendenci navyšování průměrné mzdy je to útok na spotřebu občanů, útok na hospodářský růst naší země. Návrh ČSSD směřuje na větší zdanění úspěšných. Některé fyzické osoby to bude demotivovat od ekonomické aktivity. Některé právnické osoby naopak bude motivovat k přenesení části aktivit do zahraničí,“ řekl Babiš.

Podle exministra financí Miroslava Kalouska (TOP09) je to finanční trestání kvalifikovaných a pracovitých.

„Tak jako vysoká spotřební daň na líh demotivuje od konzumace alkoholu, tak samozřejmě ‚čím vyšší výdělek, tím vyšší daň‘ demotivuje od toho zvyšovat si kvalifikaci a uplatňovat své tvůrčí schopnosti,“ uvedl Kalousek.

Vyšší zdanění podle něj také sníží konkurenceschopnost celé země. Pro investice do budoucnosti totiž bude podle něj potřeba kvalifikovaných pracovníků, jejichž najímání by se vlivem vyššího zdanění firmám prodražilo.

Komentář: Daňová progrese a snižování platů bohatým jsou důkazem destruktivního populismu ČSSD

(pel)