Babišův úřad odmítl zvýšení platů hasičů, policistů a dalších členů bezpečnostních složek.

Ministr financí Andrej Babiš odmítl plán ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) přidat policistům, hasičům a dalším příslušníkům bezpečnostních sborů 10 procent k jejich platu. Takové přilepšení pro rozpočet by znamenalo náklady ve výši 3,5 miliardy korun ročně, které podle Babiše nejsou kde vzít.

Návrh počítá s tím, že plat by se lidem ve služebním poměru měl o zmíněných deset procent zvýšit už od začátku července letošního roku.

Lidé z ministerstva financí nicméně konstatovali, že takové přilepšení by znamenalo pro rozpočet náklady ve výši téměř 3,5 miliardy korun ročně, které podle ministerstva nejsou kde vzít.

„Objem prostředků na platy příslušníků považujeme za dostatečný a v posledních letech stále se navyšující,“ uvedlo ministerstvo financí a připomnělo, že od roku 2013 do loňska se platy příslušníků zvedly celkem o 15 procent.

Ministerstvo financí své negativní stanovisko zdůvodnilo tím, že navýšení mezd bylo naplánováno k polovině roku a nynější rozpočet s tím nepočítá. Návrh byl prý rovněž předložen mimo legislativní plán vlády a obsahoval i některé chybné výpočty a další nesrovnalosti. Valorizace mezd státních zaměstnanců by se podle resortu financí měla řešit s účinností od ledna příštího roku.

Odbory se bouří

Nezávislé policejní odbory argumentaci financí důrazně odmítly s tím, že podle nich hraničí až se závistí a dokládá neznalost vývoje platů u bezpečnostních sborů.

„Pokud o ní alespoň něco málo vědí, jsou tato tvrzení zcela mimo realitu, ať už nechtěně, nebo záměrně,“ řekl Milan Štěpánek, šéf Nezávislého odborového svazu policie.

Zároveň připomněl, že v letech 2009 až 2010 se nejprve snížily policistům a dalším příslušníkům rizikové příplatky a posléze v roce 2011 se tarify v rámci vládních škrtů razantně snížily o 10 procent.

Šéf odborářů se pozastavil i nad výzvou ministerstva financí ke snížení výsluhového příspěvku, na který mají policisté a další příslušníci nárok po odchodu do civilu po nejméně patnácti letech služby.

(pel)