Pořídit si nový byt v Praze je nejtěžší za deset let. (Ilustrační foto)

V Praze je na prodej historicky nejméně bytů za posledních 10 let. Od roku 2015, kdy byty začaly rychle zdražovat, vzrostla jejich cena o 117 procent. Meziročně metr čtvereční zdražil o 15 procent.

Ukázala to analýza společností Skanska, Trigema a Central Group.

„Komplikované a zdlouhavé povolování nové výstavby a stále vysoký zájem o nové bydlení výrazně ztenčily nabídky prodávajících, současní zájemci tak musí vybírat jen z omezeného počtu dostupných bytů. Mnozí developeři mají téměř či zcela vyprodáno a nové projekty zaseknuté v povolovacích procesech,“ uvedl Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Reality.

Současná situace podle Michálka jen potvrzuje, že Praha je velmi atraktivním místem k bydlení a také, že nový byt je nadále považován za jednu z nejbezpečnějších investic.

Společná analýza odhalila, že v letošním roce bylo dosud prodáno 6 100 nových bytů, z toho 1 350 ve třetím čtvrtletí.

Oproti předcházejícímu kvartálu, kdy se prodalo 2650 bytů, se jedná o pokles o 1 300.

Nabídka nového bydlení v Praze je nejnižší za posledních šest let, kdy developerské společnosti trh sledují.

Ke konci září 2021 bylo k dispozici 2 750 volných nemovitostí, tedy o 600 bytů (18 procent) méně než na konci druhého čtvrtletí.

Meziročně se počet nově nabízených bytů snížil dokonce o 2 950, tedy o polovinu.

Až do letošního roku byl přitom nejnižší stav zaznamenán v 1. čtvrtletí roku 2017, kdy bylo v nabídce 3 450 jednotek. Dlouhodobý průměr volných jednotek z let 2018 až 2020 pak činí 5 050 jednotek.

„V poslední době jsme bohužel svědky bezprecedentního propadu nabízených bytů. Nůžky mezi nabídkou a poptávkou jsou rozevřené téměř na maximum a pokud se neurychlí velmi komplikované povolování, situace může být kritická. Do prodeje se sice dostávají nové projekty, ty však zdaleka nedokážou uspokojit všechny zájemce o vlastnické bydlení,“ řekl Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.

Jistým východiskem z patové situace celého trhu bydlení tak podle Sourala může být jen přesun developerů z primárního trhu na trh nájemní.

Nerovnoměrný poměr nabídky a poptávky a zvyšující se stavební náklady stojí za dalším růstem cen.

Nejdražší zůstává centrum 

Tempo zdražování od druhého čtvrtletí nabralo podle analýzy na dalších obrátkách a zvedlo prodejní ceny téměř o 7 procent.

Na konci září 2021 tak dosáhla průměrná prodejní cena na 126 409 korun za m². Meziročně to znamená 15procentní nárůst.

V přepočtu na m² nejvíce zdražily byty čtyřpokojové, a to 18 procent na cenu 124 642 korun za m².

U dvoupokojového bytu vychází průměrná cena na 125 441 korun za m², u garsoniér je to dokonce 136 426 korun za m².

Noví majitelé třípokojových bytů zaplatili v průměru 119 915 korun za každý m², tedy o 15 procent více než tomu bylo před rokem.

Stejně jako cena prodejní zaznamenala svůj rekord i průměrná nabídková cena. Dle analýzy Central Group, Trigema a Skanska dosahovala nabídková cena na konci září částky 137 518 korun za m², tedy o 6 procent více než v předchozím čtvrtletí a o celých 20 procent více než před rokem.

Tradičně nejdražší zůstává Praha 2, kde cena vyšplhala na 177 528 korun za m².

Kromě centra města byly nejvyšší ceny v lokalitě Praha 3 s nabídkovou cenou 154 818 korun za m2.

I v Praze 9, dlouhodobě nejlevnější části metropole, bylo nové bydlení nabízeno za průměrnou cenu 127 657 korun za m².

„Od roku 2015 vzrostly ceny nových bytů v Praze již více než dvojnásobně, tempo růstu navíc opět zrychluje. V posledním roce se na tom podílí prudké zdražování stavebních prací a materiálů, hlavním viníkem růstu cen bytů je ale dlouhodobě nedostatečná výstavba vlivem pomalých povolovacích procesů,“ řekl zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

„Nová vláda a poslanecká sněmovna by proto měly dělat vše pro to, aby se nová výstavba konečně ve větším odblokovala. Bez toho se totiž situace bude nadále jen zhoršovat,“ dodal Kunovský. (pel)