Stát vymýšlí další dotace: Hladík chce dávat lidem 1 milion na opravu "domu po babičce". (Ilustrační foto: redakční koláž).

Stát vymýšlí další dotace: Hladík chce v ČR dávat lidem 1 milion na opravu „domu po babičce“. Žadatelé o dotaci na zateplení starších rodinných domů v programu Oprav dům po babičce dostanou až jeden milion korun ve formě zálohy.

Informoval o tom ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Alokováno na to bude až 40 miliard korun, peníze by měly jít z Evropské unie.

Úspěšní žadatelé budou mít také možnost od ledna 2024 čerpat zvýhodněný úvěr od stavebních spořitelen.

„Na každé nezaopatřené dítě navíc bude možné získat bonus 50 000 korun,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Dotaci budou moci získat všechny ekonomicky aktivní fyzické osoby, žádat lze od září. Určena je na rodinné domy nebo na domy určené pro rekreaci, podmínkou je trvalé bydliště po dobu deseti let od doložení realizace projektu.

Žádat o dotaci lze i zpětně na způsobilé výdaje od 1. ledna 2021. Možností je jak renovace, tak zbourání a výstavba domu na daném pozemku. Dotace bude možné čerpat na domy postavené nejpozději v roce 2013.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) peníze poskytne žadateli dopředu. Za primární opatření Hladík považuje zateplení, aby dům staršího data výstavby byl renovován alespoň na energetickou třídu B.

„Dotaci je možné buď načerpat a zrekonstruovat dům s použitím vlastních peněz na spolufinancování, nebo získat dotaci a výhodnou půjčku ze stavebního spoření,“ dodal ministr.

Půjčka ze stavebního spoření bude mít zvýhodněný úrok bez nutnosti zástavy nemovitosti, fixaci úrokové sazby po celou dobu splatnosti, vyřízení úvěru a dotace bude možné na pobočce spořitelny a měsíční náklady úvěru přijatelné i pro nízkopříjmové domácnosti.

Úrok by podle Hladíka měl činit zhruba tři až čtyři procenta. Záležet však bude na jednotlivých stavebních spořitelnách.

Podle Hladíka je v Česku zhruba každý šestý dům prázdný, celkem jich je asi 400 tisíc. Cílem je také snížit počet domácností ohrožených energetickou chudobou, zvýšit tempo renovací na tři procenta ročně či snížit míru zástavby úrodné půdy novými stavbami.

Vedle dotace 1 milion Kč na zateplení bude možné renovaci rozšířit o další úsporná opatření, například výměnu zdroje tepla, fotovoltaiku, ohřev vody, dobíjecí stanici pro elektromobil.

Program podle ministerstva životního prostředí přinese 100 miliard korun do ekonomiky na rekonstrukci. Ministerstvo očekává zájem zhruba 40 tisíc žadatelů o dotaci.

Podle Hladíka by to znamenalo, že 3 000 hektarů úrodné půdy nebude zastavěno novými domy či že se spotřeba energie na vytápění v těchto domech sníží o 69 procent.


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Dluh vládních institucí v ČR přesáhl v letošním 1. čtvrtletí 3 biliony korun

Rozpočet se bude zadlužovat více: V příštím roce chce stát hospodařit s deficitem 270 mld.