Švýcaři v referendu odsouhlasili uhlíkovou neutralitu, alpské ledovce to ale nezachrání. (Ilustrační foto)

Švýcaři v referendu napodruhé schválili zákon o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, přinese to mj. ústup od importu fosilních paliv. Vědecké studie ale ukazují, že zániku mnohých alpských ledovců ani to zřejmě nezabrání. Jejich tání má totiž velkou setrvačnost.

Napodruhé Švýcaři většinovými 59,1 procenta odsouhlasili návrh zákona o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.

Alpská země bude muset výrazně omezit dovoz fosilních paliv ze zahraničí, na kterém je výroba energie ve Švýcarsku závislá asi ze tří čtvrtin. Nahradit je mají obnovitelné zdroje z větru a slunce a také nárůst výroby energie v hydroelektrárnách.

V kampani před referendem podpořily klimatický zákon všechny velké politické strany s výjimkou Švýcarské lidové strany (SVP), která argumentovala, že takový posun může přinést výrazné zdražení energií.

Na rozdíl od referenda v červnu 2021, které voliči odmítli, tentokrát apel na peněženky nezabral.

Švýcarská vláda se zavázala vyčlenit v následujících deseti letech na přechod k zelené energii včetně pobídek firmám částku 3,2 miliardy švýcarských franků (78 miliard korun).

Klimatické změny jsou ve Švýcarsku velkým tématem. V zemi se nacházejí stovky horských ledovců, které od roku 2001 v důsledku rostoucích teplot ztratily asi třetinu svého objemu.

Měnícímu se podnebí vědci připisují i častější výskyty katastrofických přírodních jevů. Vědecké studie ukazují, že ani rychlý ústup od fosilních paliv alpské ledovce nemusí zachránit. Jejich tání má totiž velkou setrvačnost.

Studie švýcarských odborníků na výzkum klimatu ukazuje, že do roku 2050 bude tání alpských ledovců pokračovat stejným tempem – což ovšem znamená, že v polovině století již ztráta ledu oproti konci minulého století dosáhne 50 procent.

Aktutální opatření směřující k omezení emisí se začnou projevovat až po tomto datu zpomalením tání, ale i tak podle všeho mnohé alpské ledovce jednoduše přestanou existovat.

Tento zákon byl schválen s 78,5 procenta pro, stejně jako dočasné zachování některých opatření přijatých již dříve v souvislosti s epidemií nemoci covid-19.

Švýcaři v referendu rozhodovali také o nastavení minimální korporátní daně 15 procent pro velké firmy. (at)