PREVENTADO: Více než polovina zaměstnanců v Česku trpí nadváhou či obezitou. (Ilustrační fotokoláž).

Nadváha a obezita dlouhodobě trápí českou populaci. Ze statistik společnosti PREVENTADO, která dodává stovkám firem po celé ČR služby pracovnělékařské péče a poradenství v oblasti ochrany zdraví zaměstnanců, vyplývá, že až třetina zaměstnanců firem v ČR má nadváhu a více než čtvrtina trpí obezitou. Lidé s nadváhou jsou náchylnější k nejrůznějším onemocněním.

Ze sledovaného vzorku 17 tisíc zaměstnanců vyplynulo, že 37 procent lidí má nadváhu a dalších 27 procent zaměstnanců je obézních. V průměru má s vyšší váhou problém větší procento mužů než žen. Nejedná se však pouze o zaměstnance, kteří mají sedavou práci v kanceláři, ale také o pracovníky na výrobních a dělnických pozicích.

S nadváhou a obezitou mohou následně souviset i další zdravotní potíže jako například vysoký tlak či cukrovka a u těchto zaměstnanců se zvyšuje riziko onemocnění.

„U zaměstnanců našich klientů v rámci pracovnělékařských prohlídek sledujeme veškeré základní zdravotní hodnoty, jakými jsou krevní tlak, hodnoty glykémie, EKG či měření karpálních tunelů. Ve sledovaném vzorku zaměstnanců jsme zaznamenali, že u lidí s nadváhou či obezitou jsou častěji i vyšší hodnoty krevního tlaku či glykémie v krvi,“ vysvětlil Radim Pektor, expert na ochranu zdraví a spolumajitel společnosti PREVENTADO.

Pro sledování nadváhy se používá takzvaný index tělesné hmotnosti (BMI). Index odpovídá hmotnosti v kilogramech, která se vydělí druhou mocninou výšky v metrech.

„Ideální zdravá váha se pohybuje mezi hodnotou 18,5 a 25 BMI. Jako obezita prvního stupně se označuje hodnota BMI 30 až 35, obezitu druhého stupně pak představuje hodnota 35 až 40, třetí stupeň je pak vše nad 40 BMI. Výsledek může být v řadě případů ale pouze orientační ukazatel a liší se i v jednotlivých věkových kategoriích,“ upřesnil Pektor.



Jednou z hlavních příčin nadváhy a obezity u Čechů je nezdravý životní styl s nedostatkem pohybu. Podle Českého statistického úřadu jen velice zřídka nebo vůbec nesportuje a jinak se nehýbe 30 procent mužů a 38 procent žen.

„Pohybem bychom se měli zaobírat alespoň tři hodiny týdně, což vychází asi na 26 minut denně, vždy doporučujeme zaměstnancům našich klientů najít si například také pár minut v práci na lehké protažení, které pomáhá k lepšímu soustředění a předchází zdravotním problémům,“ doplnil Pektor.

PREVENTADO je česká společnost zaměřená na oblast vývoje a implementace technologií a systémů k podpoře Health and Safety ve firmách a podnicích. Založili ji v roce 2010 zlínští podnikatelé a odborníci na ochranu zdraví Tomáš Dombek a Radim Pektor s cílem změnit způsob, jakým jsou v Česku poskytovány služby v této oblasti.

Vizí společnosti PREVENTADO je odstranit zbytečnou byrokracii, nesrozumitelné dlouhé směrnice a reporty, a přitom skutečně zlepšit zdravotní stav pracovníků v nejrůznějších oborech průmyslu a služeb.

PREVENTADO provozuje síť ordinací pracovnělékařských služeb, laboratoř ergonomie a fyziologie práce, poskytuje služby BOZP a vyvinula vlastní aplikaci Fabis, která digitalizuje HR agendu v oblasti ochrany zdraví a vzdělávání.

Mezi uživatele jejích služeb se zařadily stovky v Česku působících firem, mezi nimi například Miele, Nestlé, Škoda Auto či Meopta. (sfr)