Evropská unie se shodla na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie na 42,5 %. (Ilustrační foto)

Evropská unie se shodla na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie. Podle této dohody by se v roce 2030 mělo v rámci EU produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných zdrojů.

Shodli se na tom zástupci členských států a Evropského parlamentu, jejichž dohoda zvýšila dosavadní závazek z 32 procent.

Zmiňovaný závazek se týká Evropské unie jako celku. Některé členské země včetně České republiky mají své národní cíle zatím nastaveny výrazně níže.

Směrnice o obnovitelných zdrojích je součástí balíku návrhů, které mají přispět k výraznému snížení emisí skleníkových plynů do konce desetiletí.

K tomu, aby uvedená pravidla začala platit, musí ještě inkriminovanou dohodu potvrdit plénum europarlamentu a Rada EU zastupující členské země.

Původní návrh Evropské komise počítal se zvýšením podílu solární, větrné či vodní energie na 40 procent. V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a ve snaze zbavit se fosilních zdrojů dodávaných Moskvou zvýšila EK navržený cíl na 45 procent.

Část zemí ale prosazovala původní závazek a vyjednavači se nakonec shodli na kompromisní variantě.

Země EU si na základě uvedeného závazku budou muset vybrat, zda do roku 2030 zvýší podíl obnovitelných zdrojů v dopravě na 29 procent, nebo omezí intenzitu skleníkových plynů produkovaných jejich využitím v dopravě o 14,5 procenta. Průmysl by měl zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů o 1,6 procenta ročně.


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

V ČR podle studie ČEPS bude v roce 2040 chybět 2,7 TWh elektřiny. Výpadky začnou už 2030

Skleníkové plyny neovlivňují klima na Zemi, dokázali američtí vědci v průlomové studii   

Europoslanci schválili klimatický zákon. Emise musí do roku 2030 klesnout o 55 %

Konzervativní institut se tentokrát zaměřil na debatu o klimatické změně a energetice » BYZNYS NOVINY – zpravodajství a publicistika z ČR i ze zahraničí

Klimatický zákon má zelenou už i od členských států EU. Česko považuje cíl Bruselu za nereálný

KLIMATICKÉ NOVINY