Inflace v Argentině v prosinci narostla na více než 94 procent. (Ilustrační foto: Buenos Aires).

Inflace v Argentině v prosinci loňského roku narostla na 94,8 procenta. Zvýšila se tak z listopadových 92,4 procenta. Informoval o tom argentinský statistický úřad. Argentina má pátou nejvyšší inflaci na světě. V prosinci rostly ceny nejrychleji od roku 1991.

Argentina se potýká s vysokou inflací už roky. Jen za prosinec činil růst spotřebitelských cen 5,1 procenta.

Ministr hospodářství Sergio Massa uvedl, že do dubna by tempo meziměsíčního růstu mělo postupně zvolnit ke třem procentům.

V prosinci vykazovaly růstový trend například ceny ovoce a zeleniny. Naopak tempo růstu cen masa zpomalilo.

Za příčiny extrémně vysoké inflace jsou považovány jak zahraniční, tak domácí faktory. K těm patří zejména vliv administrativně stanovovaných maximálních cen, které určuje vláda v Buenos Aires.

V Argentině se běžně používá neoficiální dolarový kurz, který se aktuálně pohybuje kolem 360 pesos za dolar. Oficiální kurz je zhruba 180 pesos za americký dolar.

Nejvyšší míru inflace na světě má v současnosti Zimbabwe (244 procent). Druhá Venezuela má inflaci kolem 156 %, třetí Libanon 142 procent a čtvrtá Sýrie zhruba 139 procent.

V USA meziroční růst spotřebitelských cen v prosinci zpomalil na 6,5 procenta z listopadové hodnoty 7,1 procenta.

V Evropské unii je podstatně vyšší inflace, než v USA, i když inflace v eurozóně v prosinci klesla meziročně na 9,2 procenta z listopadových 10,1 procenta.

Průměrná inflace v ČR za loňský rok činila 15,1 %. V prosinci v Česku spotřebitelské ceny vzrostly o 15,8 procenta. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

V USA je podstatně nižší inflace než v Evropské unii. Klesla tam na 6,5 procenta

Inflace v ČR za loňský rok činila 15,1 %. V prosinci ceny vzrostly o 15,8 procenta

Inflace v eurozóně v prosinci klesla na 9,2 procenta. Nejhůře je na tom Lotyšsko: 21 %