Inflace v eurozóně v prosinci klesla na 9,2 procenta. Nejhůře je na tom Lotyšsko: 21 %.

Inflace v eurozóně v prosinci klesla meziročně na 9,2 procenta z listopadových 10,1 procenta. V rychlém odhadu o tom informoval statistický úřad Eurostat. Tempo růstu cen zpomalilo druhý měsíc v řadě. V meziměsíčním srovnání ceny v 19 zemích platících eurem klesly o 0,3 procenta.

K vysoké inflaci podle Eurostatu nadále přispívaly zejména energie, které v prosinci meziročně zdražily o 25,7 procenta. V meziměsíčním srovnání však ceny energií klesly o 6,5 procenta.

Mírně zrychlilo zdražování potravin, alkoholu a tabákových výrobků. Jejich ceny se v prosinci meziročně zvýšily o 13,8 procenta. V listopadu to bylo o 13,6 procenta.

Neenergetické průmyslové zboží meziročně zdražilo o 6,4 procenta a služby o 4,4 procenta. To je v obou případech mírně vyšší míra inflace než v listopadu.

Stejně jako v předchozích měsících byla i v prosinci nejvyšší inflace v pobalstkých státech: v Lotyšsku (20,7 procenta), Litvě (20 %) a Estonsku (17,5 %).

Čtvrtá nejhorší situace je na Slovensku, kde inflace v prosinci dosáhla 15 procent.

Nejméně vzrostly meziročně ceny ve Španělsku (5,6 procenta), Lucembursku (6,2 procenta) a ve Francii (6,7 procenta).

Pod desetiprocentní hranici se v prosinci dostala také inflace v Německu, kde klesla na 9,6 procenta.

V České republice ceny po říjnovém mírném propadu začaly znovu růst. Inflace v ČR se v listopadu 2022 vyšplhala na 16,2 procenta. Nejvíce se na tom podílely energie a potraviny. Meziměsíčně pak inflace vzrostla o 1,2 procenta. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Ceny v Česku znovu rostou: Inflace se v listopadu vyšplhala nad 16 procent