První dodávka vybavení a dílů pro nové vrtulníky je v České republice. (Foto: LOM PRAHA)

Na pardubickém letišti přistál v minulém týdnu americký velkokapacitní dopravní letoun McDonnell Douglas MD-11 společnosti Western Global, aby dopravil do České republiky první velkou dodávku dílů k projektu H-1 – pro nové moderní americké vrtulníky, které nahradí dosavadní původně sovětské stroje. 

Dodávka se skládala z náhradních dílů a součástek, které budou potřeba při první kompletaci vrtulníků, opravě a údržbě vrtulníků Venom a Viper.

Dále byla poslána kontrolní a měřící technika na měření a vyhodnocení stavu vrtulníků či případné opravy komponentů vrtulníků nebo samotného stroje.

Dodávka obsahovala i ochozy potřebné při opravách, elektrický startovací vozík jako pozemní zdroj elektrického proudu pro vrtulník a další náhradní díly.

(Foto: LOM PRAHA)

„Přílet pozemního vybavení a materiálu z USA je hmatatelným důkazem, že se projekt dostává do finální fáze. Touto první dodávkou se přibližujeme k zavedení Venomů a Viperů do výzbroje Armády ČR. Je to další krok směrem od závislosti na ruské a sovětské technice,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Zaměstnanci LOM PRAHA s.p. zajistili proclení a v pátek 9. prosince se náklad přesunul čtyřmi kamiony z Pardubic na vrtulníkovou základnu do Náměště nad Oslavou.

Zde na něj už čekal tým logistiků s potřebným manipulačním zařízením, včetně speciálních vozíků pro vykládku leteckých palet.

(Foto: LOM PRAHA)

Z kamionů se materiál vyskladnil do nově vybudovaného moderního multiskladu postaveného právě pro uskladnění systému H-1. LOM PRAHA s.p. předá zakázku armádě přibližně do týdne.

„LOM PRAHA má v tomto klíčovém projektu přezbrojení Armády ČR významný podíl, a to jak po technické stránce, tak v oblasti simulačních technologií,“ řekl ředitel státního podniku Jiří Protiva.

(Foto: LOM PRAHA)

„S materiálem musíme manipulovat s velkou obezřetností, protože se jedná o citlivé, drahé a nedostatkové součástky. Velký důraz klademe rovněž na bezpečnost při manipulaci, aby nedošlo k nevratnému poškození,“ dodal kapitán Jiří Zezula, náčelník zbrojní služby 22. základny vrtulníkového letectva.

Součástí mezivládní smlouvy na pořízení vrtulníků systému H-1 je také dodávka pozemního podpůrného zařízení a náhradních dílů pro vrtulníky Bell UH-1Y a AH-1Z (neboli Venomy a Vipery), což představuje 80 velkých čtyřicetistopových lodních kontejnerů, které budou dodávány postupně.

(Foto: LOM PRAHA)

První velký náklad na 17 leteckých paletách, který vážil okolo 24 tun, překonal vzdálenost 8 423 km a z Gulfportu v Mississippi letěl přes 10 hodin.

Další dodávka se očekává na začátku ledna 2023.

(Foto: LOM PRAHA)

(Foto: LOM PRAHA)

(Foto: LOM PRAHA)

(Foto: LOM PRAHA)

(pel)