ČEZ i E.ON od nového roku zdraží energie. Jejich zákazníci narazí do cenového stropu. (Ilustrační foto - redakční koláž).

Společnosti ČEZ i E.ON od ledna 2023 zdraží dodávky elektřiny a plynu. Stejně jako u ostatních dodavatelů bude většina zákazníků E.ON platit zastropované ceny energií. Klienti s běžnou spotřebou si měsíčně připlatí asi 300 korun měsíčně.

Zvýšení cen se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou.

Zdražení elektřiny od příštího roku už oznámily také ČEZ nebo Pražská energetika. Očekává se, že ceny na úrovni cenového stropu bude mít většina domácností.

Vláda v říjnu stanovila uvedené cenové stropy, a to ve výši 6 tisíc Kč za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3 tisíce Kč za jednu MWh plynu.

K těmto cenám je však nutno připočítat distribuční poplatky.

Náklady na toto opatření mají státní kasu vyjít celkem na zhruba 130 miliard korun.

„Ač jsou reálné tržní ceny energií na příští období vyšší, než je stanovený strop, dopad na zákazníky bude vždy jen do výše cenového stropu, který určila svým rozhodnutím vláda,“ upřesnil místopředseda představenstva E.ON Energie Jan Zápotočný.

Oproti současnosti si zákazník, který používá elektřinu jen pro běžnou spotřebu, připlatí v průměru zhruba 300 korun měsíčně.

Společnost E.ON uvedla, že ji ke zdražení donutila současná situace na energetickém trhu, kde ceny elektřiny a plynu na burzách během roku dosahovaly extrémní úrovně.

Cenový strop za energie tak budou od nového roku platit zhruba dvě třetiny zákazníků E.ON. Ještě na začátku listopadu se týkal jen 7 tisíc klientů.

Úprava ceníku se nebude týkat klientů s fixovaným cenami, což je asi třetina zákazníků E.ON. Do konce roku skončí smlouva s fixovanými cenami asi 100 tísíc klientů společnosti E.ON.

Zdražení od nového roku už oznámil ČEZ, u něhož bude rovněž většina klientů nově platit zastropované ceny. Běžný klient ČEZ si tak za elektřinu připlatí kolem 300 korun za měsíc. Ceny plynu naopak zůstanou u ČEZ stejné, jelikož cenového stropu dosahují již nyní.

Až na úroveň cenového stropu zvýší ceny elektřiny a plynu i Pražské energetika, u níž si domácnosti připlatí nižší stovky korun měsíčně. (sfr)