Navzdory inflaci blížící se 20 procentům si ojetá auta již půl roku drží stálou střední hodnotu ceny. (Ilustrační foto: AAA AUTO)

Navzdory inflaci blížící se 20 procentům si ojetá auta již půl roku drží stálou střední hodnotu ceny, a to na úrovni 190 tisíc korun. Na českém trhu se ustálilo i množství aut, která jsou aktuálně k dispozici. Nabídka se dlouhodobě pohybuje okolo 100 tisíc ojetých aut. Například v září to bylo 98 958 vozů, tedy jen o 810 méně než v srpnu. Již čtvrt roku také postupně přibývají mladé ojetiny, což je způsobeno stabilizací primárního trhu, který se dlouho potýkal s problémy ve výrobě.

„Pro zákazníky je současný vývoj jednoznačně pozitivní. Po dvou letech, kdy se ceny nových, ale i ojetých vozů neustále zvyšovaly, se jejich růst zastavil. Dokonce již tři měsíce v řadě roste i nabídka zánovních ojetin. To je v korelaci s registracemi nových vozů, které se po řadě problémů ve výrobě konečně dostávají na trh a zejména firmy tak mohou začít obměňovat své firemní flotily. Díky tomu se větší množství zánovních vozů dostává i na sekundární trh,“ řekl Luboš Vorlík, výkonný ředitel sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna v České republice.

Nejvíce ojetin bylo tradičně v nabídkách v hlavním městě (29 808 vozů), následoval Středočeský (9 148 vozů) a Jihomoravský kraj (8 302 vozů).

Nejchudší nabídku mají zákazníci v Karlovarském (2 506 vozů) a Libereckém kraji (2 790 vozů), kde jsou ojetiny i nejlevnější.

Medián ceny zde v září byl pouze 129 900 korun, ale ojetiny jsou tady i nejstarší. Střední hodnota stáří dosahuje 13,1 roku, zatímco republikový medián je 10,7 roku. V Praze dokonce jen 7,9 roku.

Nejčastěji nabízenou značkou ojetých vozů na českém trhu byla v září Škoda s 23 679 vozů, na druhém místě Volkswagen (13 847 vozů) a na třetím Ford se 7 013 nabízenými ojetinami.

První pětku uzavíraly značky BMW a Audi. Tachometr nabízených aut nejčastěji ukazoval hodnotu 156 000 km.

V nabídce bylo v srpnu 705 vozů s hybridním pohonem a 382 čistých elektromobilů, kterých meziměsíčně přibylo 15 %.

Mezi elektromobily je nejčastěji nabízena Škoda Enyaq, následovaná modely Tesla S a Tesla 3. U hybridů stále dominuje Toyota s modely Corolla, RAV 4 a Yaris. (pel)