Tržby v obchodech v Česku po dubnovém růstu poklesly v květnu o téměř 7 procent. (Ilustrační foto)

Tržby v obchodech v Česku po dubnovém růstu poklesly v květnu o téměř 7 procent. Maloobchodní tržby v dubnu sice vzrostly o 5,7 procenta, ale v květnu meziročně poklesly o 6,9 procenta. Snížily se ve všech typech obchodů s výjimkou lékáren a drogerií.

Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Meziměsíčně tržby v květnu klesly o 2,3 procenta.

„Meziroční srovnání ovlivnila i vyšší srovnávací základna, kdy vloni v květnu po uvolnění pandemických opatření tržby některých sortimentů nepotravinářského zboží výrazně rostly,“ vysvětlila vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.

Pátý měsíc v řadě klesly tržby internetovým obchodům, které se snížily o zhruba deset procent.

„Avšak oproti předpandemickému roku 2019 byly o více než třetinu vyšší,“ doplnila Gotvaldová.

Epidemie koronaviru vypukla v Česku v březnu 2020. Protiepidemická vládní opatření následně několikrát omezila prodej v klasických „kamenných“ obchodech, což zákazníky vedlo ke zvýšeným nákupům prostřednictvím internetu.

Tržby ve specializovaných prodejnách s oděvy a obuví letos v květnu klesly meziročně o 15,3 procenta. Obchodům se sportovními potřebami klesly tržby o 14,8 procenta.

Prodejny elektroniky utržily téměř o desetinu méně. Obchody s výrobky pro domácnost si na tržbách pohoršily o 9 procent.

Naopak tržby v lékárnách a prodejnách zdravotnických potřeb vzrostly o 5,5 procenta. Drogeriím se tržby zvýšily o 4,4 procenta.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel klesly meziročně o 8,1 procenta. Zákazníci utratili méně jak za koupi aut včetně náhradních dílů, tak za opravy.

Nespecializované prodejny s převahou potravin měly v květnu tržby nižší o 6,4 procenta, specializované prodejny potravin utržily o 3,2 procenta méně.

Inflace v Česku v květnu letošního roku vzrostla meziročně o 16 %. (sfr)