Díky stavebnímu spoření se 4 z 10 lidí v ČR pouští do rekonstrukce a vylepšování obydlí, ukázal průzkum ČSOB. (Ilustrační foto)

Přes tři čtvrtiny Čechů si založilo stavební spoření, s cílem investovat do vlastní nemovitosti. Během posledních dvou let utratilo 60 procent za úpravy a vybavení domova částku do 50 tisíc korun. Jak ukazují data z průzkumu pro ČSOB Stavební spořitelnu, i větší vylepšení zvládne 57 procent domácnosti obstarat bez pomoci profesionálů.

Podle vlastních odpovědí tak Češi stále zůstávají národem kutilů.

Stavba, koupě či rekonstrukce nemovitosti jsou nákladnou aktivitou, kvůli níž si 77 procent lidí založilo stavební spoření. Přitom 37 procent spořících si s jeho pomocí plánuje pořídit vlastní nemovitost a 40 procent se díky němu chystá na rekonstrukci stávajícího majetku.

„Investice do vylepšení vlastního bydlení je dlouhodobě nejčastějším důvodem, proč si lidé zakládají stavební spoření. Pro své úspory hledají stabilní a bezpečné prostředí, kde své peníze navíc ještě zhodnotí. S garantovanou podporou státu ve výši až 2 tisíc korun ročně a širokými možnostmi využití naspořené částky je tak stavební spoření spolehlivou volbou při plánování budoucí renovace,“ uvedl Vlastimil Nigrin, člen představenstva ČSOB Stavební spořitelny.

Stavební spoření je ideální pro všechny typy rekonstrukcí bez ohledu na jejich velikost. Ať už naspořené finance člověk po šesti letech vybere a využije podle svého, anebo se v případě větší rekonstrukce rozhodne uzavřít úvěr ze stavebního spoření. Díky němu dosáhne na lepší podmínky financování, než nabízejí standardní spotřebitelské úvěry.

Bydlení si zkrášlujeme alespoň jednou za pět let

Vybavení svého obydlí v menším měřítku lidé modernizují minimálně jednou za pět let.

Drobné spotřebiče (např. rychlovarná konvice, žehlička, mixér) kupuje skoro třetina lidí nejméně jedenkrát za rok a každé tři roky je pořizují v průměru 4 z 10 Čechů.

Doplňky do bytu nebo domu kupují dvě třetiny lidí v průběhu roku, přičemž 40 procent žen je dokonce nakupuje přinejmenším každý půlrok.

Vylepšování domova se dotýká rovněž koupě nové elektroniky (např. televize, přehrávače, počítače), inovací a nejnovějších technologických vychytávek.

Tři čtvrtiny z nich do novinek investují v průměru každé 3 roky až 10 let a 19 procent respondentů dokonce rok co rok.

V delším pětiletém horizontu si dvě třetiny Čechů pořizují nový nábytek, polovina se pak pouští do výměny koberců.

Najde se ale i 12 procent, pro které je nákup koberce záležitostí, jež podstoupí jen jednou za život.

Jednou za deset let si pak nejčastěji vybíráme novou sedací soustavu, kupujeme novou matraci či velké spotřebiče, jako jsou pračka nebo lednice.

Kutilové každým coulem

Do malování pokojů se alespoň jednou za tři roky pouští 49 procent Čechů, pětina dotázaných pak maluje po deseti nebo i více letech. Jednou za 10 let či méně často provádíme také vylepšení, které mají trvalý charakter.

Kuchyňskou linku renovuje přes 80 procent respondentů převážně po 10 letech. Desetina oslovených ji vyměňuje každé tři roky nebo častěji.

I s většími úpravami si 57 procent domácností poradí svépomocí. Třetina domácností zvládne sama obstarat veškerá vylepšení, maximálně s pomocí kamarádů či známých.

Při řadě oprav a modernizací se obejdou bez odborníků, sami zvládnou například položit novou podlahu či obklady. Naopak 9 procent si i na drobnější úpravy raději najímá řemeslníky.

Vylepšování domova lidé platí převážně z vlastních úspor

V uplynulých dvou letech 60 procent dotazovaných utratilo za úpravy a vybavení domácnosti částku do 50 tisíc korun. Pětina dokonce investovala přes 100 tisíc korun.

Více než tři čtvrtiny lidí financovali vylepšování svého bytu či domu pomocí vlastních úspor uložených na běžném a spořicím účtu či v hotovosti. Desetina domácností na tyto investice využila úvěr v bance.

„Ti, kteří vnímají, že nastal čas na rekonstrukci, by se měli snažit také o zodpovědnější přístup k životnímu prostředí. Úsporné bydlení se totiž dlouhodobě vyplácí, lidé žijící v šetrných domech a bytech ročně ušetří i desetitisíce na nákladech za elektřinu, vodu či plyn,“ řekl Vlastimil Nigrin.

„Jestliže při pořizování nemovitosti nebo modernizaci bydlení domácnost jednorázově zainvestuje do energeticky šetrnějšího řešení, v kombinaci s dotacemi a dalšími finančními stimuly se tato investice díky nižším nákladům za energie navrátí v řádu jednotek let,“ dodal.

ČSOB poskytuje klientům slevy a zvýhodněné úroky u úvěrů na energeticky šetrnější bydlení. Meziúvěr se zajištěním nemovitosti na úsporné bydlení od ČSOB Stavební spořitelny zájemcům o investici do bydlení dokáže nabídnout výhodnější úrokovou sazbu.

Meziúvěr je možné využít na financování a rekonstrukce bydlení, které splňují parametry pro zařazení do energetické třídy A nebo B. Tato úroveň je však již dnes běžná pro všechny novostavby a s volbou správné rekonstrukce je na dosah i pro starší budovy.

Průzkum byl v únoru 2022 realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na vzorku 1 050 respondentů. (pel)