Ruský gigant Gazprom odstřihl Polsko a Bulharsko od plynu. (Ilustrační foto)

Ruský gigant Gazprom odstřihl Polsko a Bulharsko od plynu. Tamní plynárenské podniky odmítly platit v rublech. Prvotní neoficiální informaci z polského portálu Onet.pl potvrdila polská plynárenská firma PGNiG.

Termín, do kterého mělo Polsko zaplatit za suroviny v rublech, jak žádá Kreml, vypršel minulý pátek. To však polská strana odmítla.

Polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová na Twitteru napsala, že „Polsko má potřebné rezervy plynu i zdroje dodávek, které chrání naši bezpečnost“. Ujistila veřejnost, že polským domácnostem plyn chybět nebude.

Podle Tomasze Stempieně, šéfa společnosti Gaz-System, což je provozovatel přepravní soustavy zemního plynu v Polsku, jsou zásobníky v zemi nyní naplněny z 80 procent.

Polská plynárenská společnost PGNiG přerušení dodávek označila za porušení smlouvy a vyhradila si právo požadovat odškodné.

Podle think tanku Forum Energii Polsko asi 55 procent své spotřeby zemního plynu kryje z dodávek z Ruska.

Bulharsko již zaplatilo za dubnové dodávky ruského plynu, zastavení dodávek proto bude pokládat za porušení platné smlouvy, uvedli bulharští představitelé.

Evropská unie chystá na zastavení dodávek společnou reakci. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová označila krok Moskvy za pokus využít plyn k vydírání evropských zemí.

Cena plynu pro evropský trh se dnes ráno zvýšila zhruba o 20 procent a přechodně se dostala až na 125 eur (3 064 korun) za megawatthodinu (MWh). (pel)

Brusel chystá embargo na dovoz ruské ropy. Šéf E.ON varoval před rozpadem EU

Ruský gigant Gazprom odchází z Německa. Plyn zatím do Evropy dál teče, navzdory rublům