Západ nechal Ukrajinu na holičkách, postěžoval si Zelenskyj. Ke Kyjevu míří ruské tanky.

Západ nechal Ukrajinu na holičkách, postěžoval si ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V příspěvku na sociální síti uvedl, že Ukrajina zůstala v boji sama. Západní mocnosti se podle něj na válku dívají jen zdálky. Ke Kyjevu míří ruské tanky. 

Upozornil na to server Novinky.cz.

„Toto ráno bráníme svou zemi sami. Stejně jako včera se nejmocnější země světa dívají zpovzdálí. Kdo je připraven bojovat na naší straně? Nikoho nevidím. Kdo je připraven poskytnout Ukrajině záruku členství v NATO? Všichni se bojí,“ řekl dopoledne.

Ocenil dále obyvatele, že „že ukazují skutečné hrdinství“.

Zelenskyj dále zkritizoval západní sankce jako nedostatečné.

Odpoledne vyzval Evropany s bojovými zkušenostmi, aby přijeli Ukrajinu aktivně bránit.

„Pokud v Evropě máte bojové zkušenosti a nechcete se dívat na nerozhodnost politiků, můžete přijet do naší země a společně s námi bránit Evropu,“ prohlásil ukrajinský prezident.

Kyjev vyhlásil letecký poplach, v noci a nad ránem čelil raketovým útokům. K metropoli míří ruské tanky. Ukrajinská armáda likviduje mosty, aby jim zkomplikovala přístup.

Rusko tvrdí, že v pátek odpoledne obsadilo důležité letiště Hostomel u Kyjeva.

Na jihovýchodě Ukrajiny zesílily boje o strategický přístav Mariupol na břehu Azovského moře. Nachází v těsné blízkosti separatistických oblastí.

Jak připomněla ČT, proruští povstalci na něj po vypuknutí konfliktu na východě Ukrajiny v roce 2014, kdy se zmocnili rozsáhlých oblastí na Donbasu, nezaútočili.

Portál RBK Ukrajina kolem pátečního poledne informoval, že Zelenskyj opět vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby kvůli bojům přistoupil na diplomatická jednání.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov už dříve řekl, že Moskva je připravena vyjednávat s Kyjevem teprve poté, co Ukrajina složí zbraně, a že Zelenskyj promarnil své dřívější příležitosti k jednání. (pel)

Válka v Evropě vypukla: Putinovo Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Ostřeluje města po celé zemi

Spory o odstřižení Ruska od systému SWIFT: EU v čele s Německem se zdráhá, Británie je pro