Rozhořely se spory o odstřižení Ruska od systému SWIFT. Zatímco Velká Británie prosazuje tvrdé odstřižení, EU v čele s Německem se zdráhá. Hlavně kvůli plynu...

Rozhořely se spory o odstřižení Ruska od systému SWIFT. To by v praxi znamenalo zásadní ránu pro tamní banky, jejich schopnost obchodovat za hranicemi Ruské federace a v podstatě devastaci tamní ekonomiky. Zatímco britský premiér Boris Johnson vyloučení tvrdě prosazuje, Evropská unie v čele s Německem tento krok nepodpoří. Důvodem je především to, že by se mohly zastavit dodávky plynu do Evropy. Německo, Česko a další státy jsou na nich velmi závislé.

Upozornil na to server Novinky.cz.

Johnson bude chtít ostatní přesvědčit při čtvrtečním virtuálním jednání skupiny G7. USA zatím takový krok nezvažují a státy Evropské unie jsou v otázce rozděleny.

K odpojení vyzvali ministři pobaltských států a Polska, další členské země EU se k tomu ale stavějí zdráhavě. Takový krok by sice tvrdě zasáhl ruské banky, měl by ale negativní dopady i na EU.

Německý kancléř Olaf Scholz varoval, že vyloučení Ruska ze SWIFTu nepodpoří.

Jak upozornila média, důvodem je především to, že by se mohly zastavit dodávky plynu do Evropy. Německo, Česko a další státy jsou na nich velmi závislé.

Čína chce pak ulevit Rusku od tlaku západních sankcí. Pomoc čínských bank by pro vývoj konfliktu mohla být klíčová.

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že světová média nemají pravdu, když ruské kroky na Ukrajině označují za invazi. Obvinilo Spojené státy a další země z toho, že přilévají oleje do ohně.

Peking Moskvu ekonomicky podporoval už za jejích dřívějších sporů se Západem. Pomáhal jí i poté, co začátkem roku 2014 anektovala ukrajinský poloostrov Krym.

Jak připomněl server Seznam Zprávy, role Číny v geopolitické situaci světa přitom za poslední desetiletí značně vzrostla a patří mezi země, které mohou ohrožovat finanční nadvládu Spojených států. Jestliže Čína Rusko zachrání, čili bude ho financovat přímo či prostřednictvím vzájemného obchodu, může její role na mezinárodním poli dál výrazně posílit.

Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT) je belgická nezávislá společnost sloužící jako zprostředkovatel a vykonavatel finančních transakcí v mezinárodním platebním styku.

Odříznutí od systému SWIFT by ruským bankám nezabránilo v provádění přeshraničních transakcí, ale jejich provádění bylo obtížnější a výrazně dražší. (pel)

Zeman přiznal svůj omyl: Po letech otočil. Odsoudil invazi Ruska na Ukrajinu

Válka v Evropě vypukla: Putinovo Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Ostřeluje města po celé zemi