Prezident Miloš Zeman přiznal svůj omyl a po letech otočil. Odsoudil invazi Ruska na Ukrajinu. (Ilustrační foto)

Prezident Miloš Zeman přiznal svůj omyl a po letech otočil. Odsoudil invazi Ruska na Ukrajinu. Ještě minulý týden přitom prezident považoval informace o chystaném útoku Ruska za další blamáž amerických zpravodajských služeb a tvrdil, že „Rusové nejsou blázni“. Nyní uvedl, že jde o zločin proti míru a šílence je nutno izolovat. 

„Jedná se o akt nevyprovokovatelné agrese, který je zapotřebí důsledně odsoudit, a to nikoli pouze slovy, ale také činy. Mám rád ruskou kulturu, vážím si obětí ruského lidu ve druhé světové válce, ale to neznamená, že budu souhlasit s tím, aby na území suverénního státu bez vyhlášení války vstoupila cizí armáda,“ uvedl prezident v projevu.

Zmínil dále, že domnělé nebo skutečné chyby, jako bylo bombardování Jugoslávie nebo vstup do Iráku, nemohou být ospravedlněním chyb vlastních. Rusko se podle Zemana tímto činem dopouští zločinu proti míru.

„Před několik dny jsem řekl, že Rusové nejsou blázni a na Ukrajinu nezaútočí. Přiznávám, že jsem se mýlil. Iracionální rozhodnutí vedení Ruské federace způsobí výrazné škody samotnému ruskému státu,” prohlásil prezident.

Vyzval také k tvrdším sankcím.

„Domnívám se, že je načase sáhnout k daleko tvrdším sankcím, než byly původně plánovány, a mám tím na mysli především sankci v oblasti takzvaného SWIFTu, což je mezinárodní bankovní či finanční síť, která by znamenala vyřazení Ruské federace z platebního styku. Šílence je zapotřebí izolovat a nebránit se vůči němu pouze slovy, ale konkrétními opatřeními,“ řekl.

Evropská unie (EU) se přitom zatím k odstřihnutí Ruska od SWIFTu nemá.

K odpojení vyzvali ministři pobaltských států, další členské země EU se k tomu ale stavějí zdráhavě. Takový krok by sice tvrdě zasáhl ruské banky, měl by ale negativní dopady i na EU.

Zkomplikoval by například obchodování s Ruskem, které je předním vývozcem zemního plynu a ropy.

Zeman na závěr připomněl, že v pátek se spolu s premiérem Petrem Fialou zúčastní online summitu NATO.

„Věřím, že se situace uklidní, nikoliv však zbabělým kompromisem, ale rozhodnou reakcí proti agresorovi,” dodal s tím, že agresi si nelze nechat líbit. (pel)

Válka v Evropě vypukla: Putinovo Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Ostřeluje města po celé zemi